Zaujímavosti

Zrenovovali najslávnejšiu fontánu všetkých čias

Zrenovovaná baroková Fontána di Trevi počas slánostného otvorenia v Ríme.
Zdroj: TASR/AP

Vo svete ju preslávila v 60. rokoch scéna z filmu Sladký život (La Dolce Vita) od režiséra Federica Felliniho.

Talianska metropola Rím dnes oficiálne obnovila prevádzku Fontány di Trevi, ktorá patrí medzi najpôsobivejšie z pamätihodností v meste a počas uplynulých 17 mesiacov sa podrobovala renovácii.

Slávnostné spustenie sa uskutočnilo pri západe slnka, keď začala opätovne prúdiť voda cez prívodný akvadukt Aqua Virgo a jednotlivé prvky fontány z bieleho mramoru a travertínu zvýraznila nová osvetľovacia sústava, informuje agentúra DPA. Náklady na vyčistenie a opravu diela z 18. storočia, vyčíslené na 2,2 milióna eur, boli hradené zo súkromných zdrojov.


Baroková fontána so súsoším zobrazujúcim gréckeho boha Ókeanosa obklopeného tritónmi a bohyňami zdobí 26 metrov vysoké priečelie paláca na námestí Piazza di Trevi v historickom centre Ríma. Vo svete ju preslávila v 60. rokoch scéna z filmu Sladký život (La Dolce Vita) od režiséra Federica Felliniho.

https://www.youtube.com/watch?v=3o15UTomYsc


Mince pre návrat do "večného mesta"

Návštevníci Ríma zvyčajne hádžu do Fontány di Trevi mincu ponad svoje rameno, čo im podľa rozšírenej legendy zabezpečí, že sa do "večného mesta" ešte niekedy vrátia. Pracovníci počas renovácie mysleli aj na túto tradíciu a vybudovali na tento účel mostík, ktorý využili približne tri milióny ľudí.

Vzhľadom na finančné problémy, ktorým v súčasnosti čelia talianski pamiatkari, renovačné práce sponzoroval rímsky módny dom Fendi. Rovnaký subjekt zaplatil aj obnovu rímskeho súsošia známeho ako Štyri fontány či tzv. Kvadratického kolosea z éry fašizmu, ktoré si vybral za svoje nové sídlo. Ďalšie štyri fontány by mali v Ríme vďaka nemu zreštaurovať v priebehu budúceho roka.

RÍM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.