Zaujímavosti

Nezabudnuteľná dovolenka pod štítmi. Oddýchnite si v lone prírody

sutaz_44_foto4.jpg

Najväčším lákadlom pre hostí je vysokohorská turistika do okolitých dolín a na štíty v Mengusovskej doline a Zlomiskovej doline.

Vyhrajte tatranský horský pobyt v Horskom hoteli Popradské Pleso. So zlavy.markiza.sk si môžete oddýchnuť priamo v lone prírody a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Keď ste milovníkmi aktívneho oddychu, tento pobyt je práve pre vás. S prevádzkovateľom hotela Popradské pleso sme sa rozprávali o tom, čo ponúkajú a čo všetko môžete u nich zažiť.

Čo ponúka váš hotel?

Horský hotel Popradské pleso* je situovaný v malebnom prostredí Mengusovskej doliny v Tatranskom národnom parku, na brehu Popradského Plesa, v nadmorskej výške 1 494 m. Svojím vybavením je to skôr horský hotel ako horská chata. Horský Hotel* Popradské Pleso poskytuje ubytovanie pre rôznorodú klientelu - od apartmánov pre tých, čo vyžadujú väčšie pohodlie, až po prenajatie miesta na spanie pre nenáročných turistov.

Celková kapacita je 165 lôžok. Okrem ubytovania je k dispozícii reštaurácia s tradičnou slovenskou kuchyňou, fínska sauna, wellness kaďa, spoločenská miestnosť, recepcia s predajom a požičovňou horolezeckých potrieb, predajom suvenírov, zmenáreň, lyžiareň, sušiareň, exteriérová terasa, biliard, ping-pong a iné. Hotel je využívaný klientmi aj na team buildingové aktivity, zamestnanecké eventy a iné spoločenské podujatia.


Reštaurácia sa teší veľkej obľube u turistov možno aj preto, že sa varí z čerstvých surovín z okolitých BIO fariem a salašov. Maximálna snaha je o dodávanie potravín a surovín od slovenských producentov - pestovateľov a chovateľov. Dodržujú sa staré tradičné recepty. Najesť sa môžete na terase s nádherným výhľadom alebo vo veľkej reštaurácii hotela.

Tatry ponúkajú veľa možností na vyžitie. Čo je v okolí vášho hotela?

Najväčším lákadlom pre hostí je vysokohorská turistika do okolitých dolín a na štíty v Mengusovskej doline a Zlomiskovej doline. Mengusovská dolina je 8 km dlhá, rozvetvená a turisticky príťažlivá dolina. Kratšie túry smerujú zo Štrbského Plesa alebo zo zastávky železnice "Popradské Pleso" do centra doliny ku Popradskému plesu a na Symbolický cintorín (pamiatka obetiam hôr).

Častým cieľom turistov je Veľké Hincovo pleso (20,08 ha, hĺbka 53,7 m - najväčšie a najhlbšie na slovenskom území Tatier) alebo výstup na Kôprovský štít s nádherným výhľadom do okolitých dolín a na susedné vrcholy. Okolo Žabích plies vedie chodník, ktorý ďalej stúpa mohutným skalným prahom (zaistený reťazami) ku Chate pod Rysmi (2250 m, najvyššie položená vysokohorská chata). Následne môžete vystúpiť až na najvyhľadávanejší výhľadový vrchol Rysy (2499,6 m).


Lyžiari do tejto oblasti chodia do mája pre trvajúce dobré lyžiarske podmienky, najmä pre náročné a extrémne lyžovanie ako aj pre Popradské Pleso je obľúbeným cieľom cyklistov a východiskom pre horských cyklistov. Okrem miestnej ponuky je v blízkom okolí možnosť využitia širokej palety ďalších služieb ako konské záprahy, lietanie na rogale a závesných padákoch, kúpanie, jaskyne a pod.

Ako sa môžu zabaviť rodiny s deťmi?

Prístup k Hotelu Popradské Pleso je možný po asfaltovej ceste, ktorá nie je zjazdná pre každého. Vjazd je možný iba na špeciálne povolenie od ubytovacieho zariadenia alebo od TANAP a iba pre určitý počet áut. V zimných mesiacoch je cesta prechodná iba pre terénne autá s pohonom 4x4 a reťazami. Je možné však celoročne využívať hotelový transfer pre ubytovaných hostí.

Cesta slúži predovšetkým ako turistický chodník, preto aj autá majú časovo obmedzený vstup do 9 hod. a po 17 hod. Všetky informácie sú na web stránke. Asfaltová cesta je vhodná na prechádzku s kočíkom. Hotel ponúka pre rodiny s deťmi množstvo služieb. Samozrejmosťou sú stoličky na kŕmenie v jedálni, bezlepková strava, strava pre deti, detské postieľky, požičovňu sánok, bobov, doplnkový tovar na recepcii.

Pochváliť sa môžeme krásnym originálnym ihriskom od umeleckých rezbárov. Na túru si môžete požičať nosič na dieťa a vychutnať si aj ľahšie prechádzky s celou rodinou. Z ubytovania sú na výber veľké rodinné izby či apartmány.


Ktoré chodníky sú v tomto období uzavreté a ktoré sú dostupné?

Po oficiálnej uzávere turistických chodníkov 31.10. turizmus v žiadnom prípade nekončí. Napr. Tatranská Magistrála je celoročne otvorená. Chodníky sú uzatvorené aj s dôvodu bezpečnosti turistov. To znamená, že v zimných mesiacoch už býva na chodníkoch ľad a sneh a je potrebné mať skúsenosti na pohyb v takomto teréne.

Dôležité je mať dobrú zimnú obuv, často aj mačky. Napr. registrovaný horolezci majú prístup do Tatier celý rok za účelom lezenia na štíty, alebo ľadov. Pre bežného turistu je možnosť ísť aj v zime zo Štrbského na Popradské pleso. Ide sa však po inej trase - tzv. zimná cesta „zelená značka". Je to z dôvodu bezpečnosti, nakoľko letný chodník je v lavínovom teréne.

Zimnú cestu môžu využiť aj skialpinisti. Tí sa na Popradské pleso dostanú aj po spomínanej asfaltke, ktorá v zime býva upravená aj pre lyžiarov. Prechádzka okolo plesa resp. na symbolický cintorín je v zime krásnou oddychovkou. S deťmi sa môžete od hotela dolu spustiť až k parkovisku na sánkach či boboch.

Čo by ste odporúčali vašim návštevníkom určite neobísť?

Z hotelovej terasy asi najviac láka pohľad na kľukatý chodník do sedla Ostrvy. Je to pekný traverzový chodník až do sedla a odtiaľ sa Vám naskytne nádherný pohľad na celú Mengusovskú dolinu, Zlomiskovú dolinu, ako aj na druhú stranu do údolia. Určite nevynechajte ani návštevu Symbolického cintorína. Ide o turistami často navštevované pamätné miesto.

V limbovom poraste sa nachádza množstvo pamätných tabuliek na ľudí, ktorí nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimočne i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách.
Toho času je tu vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené viac-menej na konkrétnych miestach horských tragédií.

Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl (1884 až 1945), ktorý sa spolu s manželkou a niekoľkými priateľmi pustil r. 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali r. 1940 s mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu".

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti