Zaujímavosti

Rebríček najzdravších krajín sveta. Slovensko sa nemá čím chváliť

Ilustračná snímka.
Operácia (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Napriek tomu, že Slovensko nie je na konci rebríčka, dôvod na radosť určite nemá.

Rebríček najzdravších krajín sveta zostavila agentúra Bloomberg v spolupráci so Svetovým ekonomickým fórom (WEF), OSN, Svetovou bankou a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Na vrchole rebríčka sa nachádza Singapur, za ním Taliansko a Austrália. Na pomyselnom chvoste sa nachádza Demokratická republika Kongo, Lesotho a posledná priečka patrí Svazijsku.

10 najzdravších krajín sveta

1. Singapur
2. Taliansko
3. Austrália
4. Švajčiarsko
5. Japonsko
6. Izrael
7. Španielsko
8. Holandsko
9. Švédsko
10. Nemecko

Predbehli nás aj také krajiny ako Albánsko či Macedónsko. Spomedzi susedných štátov sme na tom priemerne. Najlepšie obstálo Rakúsko na 12. mieste, Česká republika na 32., Poľsko na 40. a napokon Slovensko na 49. mieste. Horšie skončilo už len Maďarsko na 54. a Ukrajina na 99. priečke.

Tvorcovia rebríčku brali do úvahy vek, ktorého sa dožívame, úmrtie novorodencov či príčiny smrti. Medzi zdravotné riziká zaradili množstvo obéznych ľudí nad 20 rokov a tých, ktorí trpia nadváhou. Tiež percento fajčiarskej populácie staršej viac ako 15 rokov, ale aj percento konzumácie alkoholu u rovnakej vekovej skupiny. Ďalej na poradie vplývali faktory ako fyzická aktivita ľudí, počet ľudí s vysokým cholesterolom, cukrom či krvným tlakom..

Kompletný rebríček si môžete pozrieť tu.NEW YORK CITY/Bloomberg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti