Zaujímavosti

Čo sú tie farebné pásky po tele? Z tejpov sa stal „módny doplnok“

Tina Zlatoš Turnerová
Zdroj: Tina Zlatoš Turnerová

Kinezio tejping je obľúbenou a uznávanou obväzovou metódou.

Nalepenie pásky na boľavú časť tela. Laicky vysvetlená metóda, ktorá má pomáhať proti bolesti šliach, svalov alebo kĺbov. Metódu tejpingu využívali už na začiatku 20. rokov minulého storočia. Kinezio tejping vznikol v 70. rokoch 20. storočia a jeho „otcom" je japonský chiropraktik Kenzo Kase.

Niekedy v 90. rokoch sa technika dostala do Európy. Začala sa uplatňovať v športových terapiách. Nedávno prišla aj medzi bežných ľudí. Tejpy sú zo 100% bavlny, v lepidle je lekárska živica bez akýchkoľvek liečiv či prídavných látok. Túto metódu používajú najmä fyzioterapeuti, ale aj ortopédi.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Ako môže pomôcť nalepená páska na tele?

Študent posledného ročníka fyzioterapie a dlhoročný skúsený masér Branislav Mišovič hovorí, že princíp je jednoduchý. „Tým, že pásku nalepíme pôsobíme na sval ťahom alebo naopak voľným fixovaním. Dochádza k reflexnej reakcii nervových vlákien a ciev. Dokáže utišovať dlhotrvajúcu bolesť, prináša úľavu".

„Táto metóda je veľmi dobrá vo fáze rekonvalescencie, ale aj ako prevencia voči poškodeniu, po úraze, po operácii. U nás na to fyzioterapeut musí mať školenie. Ide o to, akým spôsobom sa tejpy lepia a či je vážnejšie poškodenie svalu," hovorí ortopéd Dr. Tomáš Jakubík. Skúsenosti majú relatívne dobré.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Tejpy používajú vrcholoví športovci, aktívni športovci, ktorých zradí koleno, ruka či chrbát. Rozšírili sa už aj medzi bežných ľudí, ktorých skrátka niečo bolí. Veľakrát máte možnosť vidieť pásky nalepené na slávnych športovcoch. Používa ich aj tenistka Dominika Cibulková, Rafa Nadal, futbalisti či volejbalistka Tina Zlatoš Turnerová.

„Bez tejpov by som už nedokázala vrcholovo športovať ani denne trénovať. Stále niečo bolí, ale netreba hneď bežať k lekárovi, píšem z vlastnej skúsenosti," povedala nám Tina Zlatoš Turnerová.

Zdroj: Tina Zlatoš Turnerová

Placebo nepopierajú

Ortopéd Dr. Tomáš Jakubík ako aj študent posledného ročníka fyzioterapie a dlhoročný skúsený masér Branislav Mišovič sa zhodli na tom, že pri tejpingu môžeme hovoriť aj o placebo efekte. „Každá jedna liečba na svete má aj placebo efekt, pokiaľ je pacient psychicky presvedčený o účinku," hovorí ortopéd Dr. Jakubík.

„Je to pocit bezpečia a toho, že to pomáha, lieči. Sú tam, ale nesporné terapeutické účinky," dodáva Branislav Mišovič. Tento efekt nepopiera ani volejbalistka Tina Zlatoš Turnerová, ktorá vie, že má tejping exaktné opodstatnenie, ale pripúšťa nejaké percento placebo efektu.

Zdroj: facebook.com/Dominika Cibulková

Tejpy ako módny doplnok

Krásne farebné pásky dobre ukážu na tele a človek nimi ukazuje to, že na sebe pracuje, že robí nejaký šport. Presne o tom hovorí aj Tina Zlatoš Turnerová, ktorá si tejpy dokonca ladí k plavkám. „Ja robím plážový volejbal a keď idem na turnaj, snažím sa farbu tejpov zladiť k plavkám," hovorí.

Tým, že ich používa denne, stretáva sa s otázkami ľudí, čo to má na sebe. „denne sa ma spýta aj desať ľudí, čo to je, aký módny doplnok," smeje sa Tina. Metóda je teda liečivá, moderná a najmä finančne dostupná. Tejpy si môžete nalepiť aj doma, treba však vedieť nejaké základné princípy.

Prinášame vám video s profesionálnym fyzioterapeutom, ako si zatejpovať krk a koleno.


BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti