Zaujímavosti

Na Zem sa z vesmíru blíži neidentifikovateľný predmet

Zem
Zdroj: shuterstock.com

Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo?

Na našu planétu sa z vesmíru blíži neidentifikovateľný predmet. Dopadnúť na Zem by mal symbolicky tento piatok, teda v piatok trinásteho. Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo?

Objekt s názvom WT1190F by mal dopadnúť v piatok 13. novembra 2015 do Indického oceánu. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o vyslúžilý raketový stupeň, kozmickú sondu či iný vesmírny odpad. Odvážnejšie teórie dokonca hovoria o mimozemskom plavidle.

"Nemáme tak dobré zábery, aby sme vizuálne identifikovali, čo tá vec je," vysvetľuje pre tn.cz zástupca riaditeľa Hvezdárne a planetária hlavného mesta Prahy Jan Šifner. Podľa jeho slov skutočne ide o vyslúžilé kozmické zariadenie, resp. skôr o jeho časť. "Meteorit to tiež nebude, to by vyzeralo trochu inak. Teleso by bolo menšie a jeho hmotnosť by bola sústredená v jednom mieste, toto vyzerá, že je to skôr rozsiahlejšie a duté teleso," dodáva.

Vďaka tomu, že by mal predmet dopadnúť do oceánu, nehrozí podľa Jána Šifner obyvateľom Zeme žiadne nebezpečenstvo. "Tam dopadajú rôzne časti rakiet kozmických lodí pomerne často, takže žraloky by tam na to mali byť už zvyknutí," žartuje Šifner. "Šanca, že vás trafí nejaký diel z družice, sa rovná výhre vo vysokej lotérii," dodáva. Navyše je veľmi pravdepodobné, že predmet zhorí pri priechode atmosférou a na povrch Zeme nakoniec ani nedopadne.

Vo vesmíre sa nachádza niečo medzi tromi a štyrmi tisíckami funkčných vesmírnych telies a veľa vyslúžilého materiálu, najmä úlomkov družíc alebo použitých raketových stupňov. Väčšina tohto materiálu pri ceste k zemskému povrchu zhorí alebo sa aspoň rozpadne na malé úlomky. "Rozhodne si nepredstavujte, že vám na záhradu spadne celá družica," hovorí s úsmevom Jan Šifner.

BRATISLAVA/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti