Zaujímavosti

Ako sa brániť proti šikane na pracovisku? Radí odborník

Šikana na pracovisku.
Zdroj: shutterstock.com/alphaspirit

Šikana sa dá riešiť, nemusíte byť obeťou.

Či ste zamestnanec, kolega, šéf, aj vy sa so zlavy.markiza.sk môžete naučiť komunikovať, zvládať situácie a prípadnú šikanu v práci. Môžete vyhrať dve vstupenky na školenie Emočná inteligencia pre šéfov alebo Príručky úspešných. O tom, čo je šikana, aké druhy sú alebo ako ju zvládať sme sa rozprávali s RNDr. Alexandrom Birčákom.

Ako vyzerá taký mobbing na pracovisku, čo si pod tým majú ľudia predstaviť?

Slovo mobbing v angličtine znamená útok skupiny ľudí proti jednotlivcovi. V slovenčine tomu hovoríme aj šikana.

Šikana môže mať jemnejšie podoby - ignorovanie šikanovaného kolegu, ohováranie, robenie naschválov alebo preťažovanie prácou. Tvrdšie podoby sú urážky, nezmyselné obviňovanie, ponižovanie, posmievanie sa a vyhrážky. Sú to proste psychické, ale často i fyzické útoky.

Stretávate sa so šikanou v práci často?

Často sa stretávam s tým, že sa ľudia cítia byť v práci šikanovaní. Treba, ale odlišovať jednorázové konflikty, ktoré po pár dňoch utíchnu, od skutočnej šikany. Skutočná šikana je dlhodobá záležitosť. Psychológovia považujú za šikanu, ak dochádza k útokom na obeť minimálne raz týždenne po dobu šesť mesiacov.


Aké druhy šikany sú?

Odtieňov šikany je veľa, ale pre ľahšiu orientáciu si uveďme tri základné formy:

mobbing - útok kolegu alebo kolegov proti kolegovi,
bossing - útok šéfa proti podriadenému,
stuffing (stuff sú po anglicky zamestnanci) - útok zamestnanca, či zamestnancov proti šéfovi.

Čo má robiť šikanovaný pracovník, ako sa má brániť?

V prvom rade je treba zachovať si chladnú hlavu, nenechať sa útočníkom vyprovokovať. Ak podľahneme, pre útočníka to je pozvánka, aby svoje útoky opakoval a pritvrdzoval. Ak zachováme pokoj, často to útočníka odradí od ďalších útokov.

Je treba byť sebavedomý. Útočník často vyvoláva v obeti pocity menejcennosti, strachu, hnevu, ľútosti. Ak sme skutočne niečo nevhodné urobili, môžeme sa ospravedlniť. Dôležité ale je nečvachtať sa v tom, čo bolo nevhodné. Naopak, je treba hľadať spôsob, ako situáciu vyriešiť. Toto práve robia sebavedomí ľudia. Pre nich je bežné, že povedia: „Dobre, nedodal som vyplnený formulár, lebo som nevedel, že to mám urobiť do včera. Poďme sa pozrieť, čo môžeš ty urobiť pre to, aby si mi pomohol na budúce ten formulár vyplniť včas."

Nájdite si priateľov alebo aspoň spojencov, ktorí sa vás zastanú, prípadne vás budú informovať, čo sa deje za vašim chrbtom. Veľmi užitočné je tiež poradiť sa s nezainteresovaným odborníkom, ktorý vám pomôže získať nadhľad a kontrolu nad situáciou.

Zbierajte si dôkazy o šikanovaní. Ak vaša trpezlivosť pretečie, budú vám tie dôkazy užitočné pri hájení si svojich záujmov a pravdy.

Pri opakovaných útokoch informujte svojho šéfa. On je zodpovedný za to, aby to v práci fungovalo a šikana výrazne znižuje výkon zamestnancov. Preto je v jeho záujme, aby šikanovanie riešil. Ak vás šikanuje šéf, informujte jeho šéfa. Alebo si nájdite inú prácu.


Čo ponúkate svojim klientom, s čím sa na vás môžu obrátiť?

Svojim klientom ponúkam jednak školenia o komunikácii, motivácii, zvládaní konfliktov a šikany. Zvlášť školenie Emočná inteligencia pre šéfov je určené pre manažérov, ktorí chcú vedieť, ako zvládať negatívne emócie na pracovisku. Viac sa o mojich školeniach dočítate na http://www.albisa.sk/terminy-otvorenych-skoleni/.

Svoje skúsenosti s riešením problémov mojich klientov som popísal v knihe Príručka úspešných alebo 7 krokov k riešeniu každého problému.

Bezplatnú ukážku z knihy si môžete stiahnuť tu:
http://www.albisa.sk/prirucka-zdarma/

Ďalšou službou, ktorú ponúkam svojim klientom sú konzultácie.

Klient na konzultácii získa nadhľad nad svojou ťažkou situáciou.

Pomôže mu to zvládať negatívne emócie a pomenovať si možnosti, ako tú situáciu riešiť. Ak práve zažívate takú situáciu a chcete vedieť, ako ju riešiť, zavolajte mi. Prvých 15 min. konzultácie je zdarma. Viac informácií nájdete na: http://www.albisa.sk/konzultacie/


BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.