A je tu opäť piatok s prívlastkom 13-teho

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Gam1983 ard Licen

Tento rok sme sa s piatkom trinásteho stretli vo februári a v marci.

Približne 25 percent ľudí pozerá na magické spojenie piatka a trinástky s rešpektom a so strachom.

Johann Wolfgang Goethe zostával v ten deň v posteli, Napoleon odmietal bojovať a britský premiér Winston Churchil zásadne nikam necestoval. Strach z trinástky definujú odborníci ako triskaidekafóbiu. S piatkom trinásteho sa stretneme napríklad aj v názvoch filmov.

Číslo 13 sprevádza ľudstvo od úsvitu dejín

Podľa niektorých pohanských mýtov existovalo najskôr 12 božstiev a údajne si nažívali v šťastí a pokoji. Potom sa vraj objavilo trináste a znamenalo pohromu pre stvorenie.

Pohanská mytológia má paralelu aj v kresťanstve: Ježiš slávil poslednú večeru s 12 učeníkmi. Z nešťastnej trinástky musel niekto odísť. Krista ukrižovali v piatok. Zrejme tu sa dá hľadať pôvod mýtu okolo piatka s dátumom 13.

V lietadle chýba často rada sedadiel s označením 13, na klinikách slúži miestnosť s číslom 13 často na odkladanie metiel.

Trinástka sa však nespája len s nešťastím

Pre starých astrológov bol piatok trinásteho veľmi priaznivým dňom. Zasvätený bol zvyčajne najkrajšej planéte a bohyni lásky Venuši. Vášniví hráči číselných lotérií v súčasnosti tvrdia, že nijaké číslo sa nevytiahne zriedkavejšie ako 13, pretože práve toto číslo prináša šťastie. V piatok trinásteho je vraj aj v sobášnych sieňach viac ľudí ako obvykle. Tvrdí sa, že manželstvá uzatvorené v tento deň vydržia veľmi dlho.

Podľa výpočtov do roka bývajú jeden až tri piatky trinásteho. Za sto rokov ich je približne 171 alebo 172.

Piatok trinásteho sa stal titulom aspoň v dvoch filmoch. Prvým z nich je komédia "V piatok trinásteho" z roku 1953, od Paľa Bielika: je režisérom i autorom scenára. Podľa Česko-Slovenskej filmovej databázy išlo o úplne prvý kompletne kolibský film v bývalom Československu.

Druhá snímka s názvom "Piatok trinásteho" (Friday the 13th) je americký horor z roku 2009 režiséra Marcusa Nispela.

Aké máte vy zážitky s týmto dátumom? Vaše postrehy nám pošlite na adresu [email protected] s uvedením predmetu PIATOK 13-TEHO.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Piatok 13-teho

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.