Zaujímavosti

Neuveríte, čo sa stalo slovom roka 2015

Mobil - ilustračná foto
Mobil - ilustračná foto Zdroj: shutterstock.com/TATSIANAMA

Podľa Oxfordského slovníka by slovo roka 2015 malo odzrkadľovať náladu, ktorá vo svete panovala počas celého roka.

Slová roka vyhlasuje Oxfordský slovník a tento rok ním prvýkrát nie je slovo, ale ,,emoji." Najmä technický pokrok má za následok to, že sa do tohto rebríčka, v posledných rokoch, dostávajú slová z oblasti moderných technológií. Minulý rok sa slovom roka stalo vapovanie a v roku 2013 to bolo selfie.

Tvár, ktorá od šťastia plače je piktogram, ktorý vraj najlepšie odzrkadľuje étos, náladu aj zaujatia roku 2015. Spomedzi všetkých emotikonov mal byť najpoužívanejší. Vo Veľkej Británií predstavuje až pätinu všetkých použitých emoji, zatiaľ čo minulý rok to boli len štyri percentá.

Zdroj: Oxford Dictionaries

Emoji je piktogram, prostredníctvom ktorého môžeme vyjadriť emóciu a cit v elektronickej komunikácii. Termín pochádza z japončiny a je spojením slov e ako obrázok a moji ako písmeno. Nie je to však jediný výraz, ktorý sa objavil v Oxfordskom slovníku a je používaný v digitálnom svete.

V úzkom výbere môžeme nájsť aj slová ako dark web, čiže akási úroveň internetu, ktorú nevidia vyhľadávače, ale aj softvér, ktorý blokuje reklamy, čiže blocker. Sharing economy alebo voľne preložené zdieľanie hospodárenia, je systém prostredníctvom ktorého sa zdieľa určitý servis zadarmo alebo za poplatok. Zvyčajne to platí pre internet.

Medzi nominovanými sa objavili aj slová z politiky ako napríklad brexit, čo je termín pre vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie alebo slovo refugge čo znamená utečenec.

Svoje miesto má v nominácii aj zámeno oni, ktoré sa začalo používať ako označenie osoby nešpecifikovaného pohlavia. Lumbersexual alebo muž, ktorý sa nielen svojím výzorom, ale aj štýlom snaží priblížiť životnému štýlu v prírode. Posledným nominovaným slovom je on fleek, čiže atraktívna alebo štýlová osoba.

Zdroj: TVNOVINY.sk

OXFORD/Oxford dictionaries

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti