Zaujímavosti

Tínedžer (14) sa chcel zabiť. Nakrútil, čo cítia šikanované deti

1.png
Zdroj: YouTube

Ryanovi diagnostikovali Aspergerov syndróm v desiatich rokoch. Odvtedy sa mu posmievajú.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké je to byť „iný"? Prečo sa ľudia posmievajú tým, ktorí nie sú ako všetci ostatní? Len 14-ročný chlapec s Aspergerovým syndrómom, čo je porucha podobná autizmu, nakrútil krátky film, ktorý nám „normálnym" pomôže zistiť, ako sa „iní" ľudia cítia. Projekt podporil týždeň proti šikane.

Ryan Wiggins z Watfordu použil na nakrútenie filmu selfie tyče, HD kameru a zrkadlá. Zábery, ktoré sám okomentoval, zachytávajú jeho bežný deň. Ryanovi diagnostikovali Aspergerov syndróm v desiatich rokoch. Mladík má problémy s komunikáciou a nevie sa adaptovať v spoločnosti ako ostatní. „Šikanujú ma odvtedy, odkedy si pamätám, že som iný," hovorí Ryan.

Čiernobiely krátky film má názov Zajtra. Rýchlo pochopíte, prečo. Video začína zábermi, ako sa Ryan pripravuje do školy. „Zažijem, aké je to pozerať sa sám na seba v zrkadle bez toho, aby som chcel odvrátiť zrak, pretože sa cítim zahanbený a znechutený z toho, kto som? Myslím, že dnes nie. Možno zajtra," komentuje svoje ráno Ryan.

Zdroj: YouTube

Keď sa tínedžer vráti domov zo školy, zamkne za sebou dvere, zrúti sa na zem a začne plakať. Ale ani doma nie je v bezpečí. Na záberoch je vidieť, že mu chodia smsky s textom „zabi sa, si lúzer". Ryan v zúfalstve začne uvažovať o samovražde. Chce užiť lieky a podrezať si žily. „Skončí to niekedy? Príde čas, kedy budem šťastný? Myslím, že dnes nie. Možno zajtra," hovorí Ryan.

Ryan musel odísť zo školy, lebo každodenné psychické nátlaky už nezvládal. Jeho mama Jo pre denník DailyMail prezradila, že momentálne študuje na škole zameranej na multimediálne a počítačové štúdium. Stále je terčom posmechu, ale už to nie je také strašné.

Aj keď Brit na vlastnej koži každý deň zažíva šikanu, chce pomôcť ostatným. Ryan spolupracuje s charitou, ktorá sa zameriava na pomoc deťom s autizmom. Aj keď si myslí, že je horší ako ostatní, práve tí normálni by si z neho mohli zobrať príklad.

Pozrite si Ryanov film. Vcítiť sa do jeho kože nebude ťažké.

https://www.youtube.com/watch?v=T2wO9_7zPYw


WATFORD/DailyMail, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.