Zaujímavosti

Po strednej do sveta. Trend, ktorý prevalcoval USA sa dostáva na Slovensko

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstock.com/Gustavo Frazao

Gap year alebo rok pauzy od školy.

Myšlienka prišla z Veľkej Británii v roku 1970. Vtedy mali študenti až osem mesiacov času medzi maturitou alebo inou poslednou skúškou na strednej škole po nástup na univerzitu. Využívali tak ten čas na nadobudnutie skúseností, cestovanie a spoznávanie sveta. Neskôr sa to dostalo aj do USA.

Keďže je tam univerzita spoplatnená, väčšinou ten rok využívajú na zarobenie si na ňu. Mnoho mladých ľudí vo veku 18 rokov po strednej škole ani len netuší, akým smerom by sa mali vydať. Aj na to slúži gap year, teda rok pauzy.

Po strednej hneď na výšku

Na Slovensku je dlhoročne zaužívaná akási tradícia, že po strednej škole sa okamžite posiela prihláška na vysokú školu. Tí, ktorí sa na ňu nedostali, sedeli rok doma alebo šli na náhradnú vysokú školu, ktorá ich nebavila a nevideli v nej budúcnosť.

„Rok pauzy môže byť plusom hlavne v prípade, keď si absolvent strednej školy nie je istý svojim budúcim povolaním, a tiež nie je rozhodnutý, akú vysokú školu si zvoliť. Pri rozhodovaní môže pomôcť aj skúsenosť zo zahraničia, kde má mladý človek priestor pri získanie nových skúseností a aj zdokonalenie sa v cudzom jazyku," hovorí Katarína Klembalová zo spoločnosti Profesia.

Zdroj: shutterstock.com/Ditty_about_summer

Ako rok pauzy využiť

Dnes už ani u nás nemusia študenti po strednej škole sedieť doma alebo učiť sa na škole, ktorá ich nezaujíma. Možnosti sú rôzne a neobmedzené. Mladý človek od 18-20 rokov nemá väčšinou deti, záväzky, hypotéku na krku, no má ambíciu niečo sa naučiť, cestovať, spoznávať a na vysokú školu sa prihlásiť. Avšak o spomínaný rok.

„Aj na našom portáli uverejňujú niektoré firmy aj ponuky študentských stáží, kde si študenti môžu vyskúšať prácu v reálnom prostredí, získajú nové skúsenosti a lepšie si potom vedia predstaviť, čo takáto práca obnáša. Tieto ponuky sa týkajú najčastejšie stáží v oblasti administratívy, IT, ekonomiky a financií," pokračuje Katarína Klembalová.

Z jej skúseností, ktoré vyplývajú pri hľadaní práce pre ľudí, je to pridaná hodnota, pretože dnes sa už od absolventov očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať predchádzajúce skúsenosti, či už ide o brigády, stáž alebo dobrovoľníctvo.

Zdroj: shutterstock.com/ImageFlow

Stratenie študijných návykov

Klembalová tiež dodáva, že skúsenosti s prácou v zahraničí, kde sa človek aj naučí jazyk oceňujú budúci zamestnávatelia. Kladne to hodnotí aj prorektorka pre študijné veci z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Zuzana Kovačičová, PhD. „Osobne si myslím, že pre niektorých absolventov stredných škôl môže byť ročná pracovná skúsenosť osožná".

Samozrejme zdôrazňuje aj to, že veľmi záleží na tom, čo konkrétne počas roka bez školy študenti robia. „Môžu získať jazykové znalosti a zároveň si uvedomiť potrebu vzdelania na lepšie spoločenské uplatnenie. Na druhej strane môžu stratiť dobré študijné návyky. Na UK nijako špeciálne úspešnosť denných študentov, ktorí sa prihlásili na štúdium po ročnej pauze, nesledujeme," dodáva prorektorka RNDr. Zuzana Kovačičová, PhD.

Počas tohto roku nejde o to, aby ste sa na školu vykašľali, práve naopak. Aj napriek tomu, že môžete stratiť študijné návyky, pokiaľ sa budete vzdelávať v jazyku, prípadne si robiť nejaké kurzy, tieto návyky si ako-tak uchováte.

Zdroj: shutterstock.com/Goodluz

Rok pauzy si pochvaľujú

Študentka Eva skončila gymnázium a namiesto vysokej školy sa rozhodla ešte rok počkať a zbierať skúsenosti. „Šla som do Anglicka, kde som tri mesiace pracovala v reštaurácii. Učila som sa tak jazyk, keďže som ho denne používala," hovorí.

Keď sa vrátila, ďalšie tri mesiace nastúpila na absolventskú prax na daňovom úrade. „Vyskúšala som si, aké je to zaradiť sa do pracovného prostredia. V júli som potom ešte šla na mesiac do Nemecka. Tam to bolo hlavne o kultúre a spoznávaní krajiny. To už som mala podanú prihlášku na vysokú školu, kde som v septembri nastúpila," dodáva Eva.

Rok pauzy od školy si dala aj naša kolegyňa Lucia Hlaváčková. „Nevedela som presne, na akú vysokú školu chcem ísť. Prihlásila som sa na kurzy angličtiny a španielčiny v Bratislave, kde som chodila každý deň asi mesiac. Neskôr som šla za sesternicou do New Yorku, kde som sa učila jazyk. Tam som bola mesiac, potom som navštívila bratranca v Barcelone," hovorí.

V Španielsku spoznávala kultúru, pamiatky. „Boli to vzácne skúsenosti, no najviac mi ten rok pomohol k tomu, aby som prišla na to, čo chcem vlastne robiť. Nakoniec som si podala prihlášku na žurnalistiku a dnes končím piaty ročník," dodáva Lucia, ktorá má dnes vďaka správnemu rozhodnutie prácu, čo ju baví.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.