Zaujímavosti

Záhada na mori. Plavia sa na ňom lode s mŕtvymi telami

lode.jpg

Tamojšie úrady začali už tento tajomný prípad vyšetrovať.

Od jesene našli pri japonskom pobreží až 11 lodí. Na palube plavidiel boli ľudské telá v rozklade, niektoré dokonca bez hláv. Japonská polícia zisťuje, komu patrili. Spolu našla 25 tiel.

Člny s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú zo Severnej Kórey. Na jednom z nich je totiž nápis, že plavidlo patrí tamojšej armáde, čo vyšetrovateľov naviedlo na možné stopy.

Loďami sa mohli plaviť obyčajní ľudia zo Severnej Kórey, ktorí chceli z vlasti utiecť pred diktátorským režimom. Alebo na nich boli severokórejskí rybári. Tí musia vyloviť určené množstvo rýb pre domáci trh, ktorý nemá dostatok potravín - inak im hrozí trest.

"Myslím si, že to boli rybári. Severokórejský líder Kim Čong Un totiž pre nich zaviedol prísne pravidlá. Núti ich chytiť viac rýb. Každá loď má predpísané kvóty, ktoré musí splniť," hovorí emigrant Kim Beyong-Uk.

Podľa tohto muža sa rybári dostali od pobrežia príliš ďaleko, mohol im zlyhať motor a morské prúdy ich odplavili k japonskému pobrežiu. Cestu neprežili zrejme pre nedostatok vody. Táto teória sa zdá byť celkom pravdepodobná, keďže vo väčšine lodí bolo rybárske náradie.

Zahaničnými médiámi sa však prehnala aj špekulácia, že loďami sa mohli plaviť severokórejskí agenti, ktorí sa chceli infiltrovať do Japonska a rybárske lode mali slúžiť len ako zahmlievací manéver. Táto verzia je ale od pravdy príbehu, opradeného tajomstvom, vzdialená zrejme najviac.


JAPONSKO/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.