Zaujímavosti

Zakladateľ Facebooku daruje 99 percent akcií na charitu

Mark Zuckerberg sa stal otcom. Jeho manželka mu porodila dcérku Maximu.
Zdroj: TASR

Mark Zuckerberg sa stal otcom. Rodičia ale šokovali svet úplne inou správou.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg (31) sa stal otcom. Jeho manželka Priscilla Chanová (30) porodila dievčatko, ktorej dali meno Max. Pár ale šokoval svet niečím úplne iným. Rozhodli sa pre veľké gesto. V otvorenom liste, ktorý napísali svojej dcére a zverejnili ho na Facebooku, prisľúbili, že postupne venujú 99 percent akcií v tejto sociálnej sieti na dobročinné účely so zámerom "spraviť zo sveta lepšie miesto". Akcie majú v súčasnosti hodnotu 45 miliárd dolárov. V nasledujúcich troch rokoch to nebude viac ako miliarda dolárov ročne. Mark Zuckerberg si tak zatiaľ zachová dosť akcií sociálnej siete, aby mal nad jej smerovaním kontrolu.

Zdroj: TASR

„Drahá Max, tvoja mamička a ja nemôžeme slovami opísať, akou nádejou do budúcnosti pre nás si. Tvoj nový život je plný prísľubov a my dúfame, že budeš šťastná a zdravá, aby si si ho mohla užiť naplno. Už teraz si nám dala dôvod, aby sme sa zamysleli nad svetom, v ktorom budeš žiť. Ako všetci rodičia dúfame, že budeš vyrastať v lepšom svete, "píšu Mark a Priscilla v otvorenom liste svojej dcére.

Filantropický projekt bude realizovaný prostredníctvom novej nadácie s názvom Chan Zuckerberg Initiative, cieľom ktorej je "zlepšovať ľudský potenciál a podporovať rovnosť medzi všetkými deťmi nasledujúcej generácie". "Naša spoločnosť je povinná investovať nielen do zlepšovania našich životov, ale aj životov tých, ktorí ešte len na tento svet prídu," píšu rodičia dcére Max. "Ale teraz, nie vždy naše zdroje smerujeme tak, aby sme nimi najlepšie pokryli príležitosti a problémy, ktorým naša generácia čelí."

Nadáciu povedie 31-ročný Zuckerberg, ktorý však hodlá i naďalej zostať šéfom Facebooku. Záujmovými oblasťami projektu majú byť zo začiatku boj proti chorobám, internetizácia, vzdelávanie a budovanie komunít, spresňuje agentúra Reuters. Zuckerbergov plán je inšpirovaný iniciatívami miliardárov ako Warren Buffett či Bill Gates, ktorí tiež venovali obrovské čiastky svojho imania na filantropické účely.

Prečítajte si celý list TU!

SAN FRANCISCO/Facebook, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.