Zaujímavosti

Úspešne oddelili siamské dvojčatá. Takéto sú z nich krásne bábätka

profimedia-0267986487.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Lekári sa priznali, že sa im takáto náročná operácia podarila prvýkrát.

V indickom meste Chandigarh sa lekárom podarilo úspešne oddeliť siamské dvojčatá. Sestričky Jannat a Mannat boli spojené bruchom a dolnou časťou hrudníka so spoločnou pečeňou. Po narodení vážili dokopy necelé tri kilá. Z miestnej nemocnice ich museli previesť na špecializovanú kliniku.

Docent na katedre detskej chirurgie Ravi Kanojia, ktorý viedol operačný tím, povedal, že išlo o vzácny prípad. „Je to prvýkrát, čo sa na našej klinike podarilo úspešne oddeliť takto spojené siamské dvojčatá," uviedol pre denník DailyMail. Sestry museli najskôr podstúpiť množstvo vyšetrení, aby si boli lekári istí, aké orgány majú spoločné. Zistili, že dvojčatá zdieľajú spoločnú pečeň.

Zdroj: Profimedia.sk/ iDNES.cz/ Lenka Hatašová

Napriek tomu, že sa takáto operácia vykonáva, až keď deti dosiahnu aspoň jeden rok života, lekári už nemohli čakať. Hrozilo, že sa sestrám môže zastaviť rast. Operácia trvala osem hodín a spolupracoval na nej 30-členný tím lekárov. Jannat a Mannat úspešne oddelili 23. novembra.

„Jannat sa zotavuje rýchlo, u Mannat nastali menšie komplikácie. Nejakú dobu musela byť v inkubátore," dodal doktor Kanojia. Napriek tomu, že jedna zo sestier musí podstúpiť ešte jeden menší zákrok, sa majú lepšie a lepšie. Ich otec, ktorý zarobí za deň okolo 5 eur, nemal peniaze na pokrytie liečby. Preto je vďačný celému lekárskemu tímu, ktorý sa o dievčatá postaral.

Zdroj: Profimedia.sk

Zdroj: Profimedia.sk
INDIA/DailyMail, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti