Zaujímavosti

Budeme žiť 120 rokov? Na starobu už existuje liek

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Testovať by ho mali koncom budúceho roka.

Vedci plánujú testovať liek, ktorý by nám mal predĺžiť život. Úžasná tabletka obsahuje látku metformín, vďaka ktorej niektoré zvieratá žijú dlhšie. Odborníci predpokladajú, že rovnaké účinky bude mať ľudí.

„Ak sa zameriate na proces starnutia a spomalíte starnutie, potom spomalíte všetky choroby." Tvrdí profesor Gordon Lithgow z kalifornského Inštitútu pre výskum starnutia. Tabletka by totiž mohla vyliečiť aj Alzeihmerovu a Parkinsonovu chorobu.

„Je to revolučné. Niečo také sa nikdy predtým nestalo," pokračuje profesor.

Ak testovanie bude úspešné, človek v sedemdesiatke, by pri užívaní lieku, mohol byť tak zdravý ako päťdesiatnik a dĺžka života by sa mohla predĺžiť takmer o polovicu.

„Zaoberám sa výskumom starnutia už 25 rokov a myšlienka, že by sme mohli hovoriť o klinickom testovaní ľudí na tabletku proti starnutiu bola až doteraz nepredstaviteľná," povedal profesor Lithgow.

„Ale existujú dôvody, aby sme verili, že je to možné. Budúcnosť použije biológiu, ktorá je už vyvinutá a aplikuje ju na ľudí," doplnil.

Metformín, ktorý podporuje nárast molekúl kyslíka v tele je v súčasnosti najbežnejším liekom na cukrovku.

Výskum, ktorý minulý rok viedli experti na Cardiffskej univerzite ukázal, že cukrovkári, ktorí brali tento liek, žili dlhšie než zdraví ľudia.

Testovanie tabletky na dlhovekosť bude stáť 33 miliónov dolárov a zúčastní sa na ňom 3000 dôchodcov. Malo by sa začať už budúcu zimu potom, čo ho povolí americký úrad, ktorý dohliada na kvalitu potravín a liekov.


NEW YORK/tvnoviny.sk, jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.