Zaujímavosti

Čo pod stromček? Vyhrajte kolekciu kníh a obdarujte blízkych

sutaz_48_foto4.jpg

O knihách a ich prednostiach sme sa rozprávali so spisovateľom Petrom Gašparíkom.

Knihy vždy patrili a patria medzi najobľúbenejšie vianočné darčeky, ktorými veľa nepokazíte. Ak máte vo svojom okolí milovníkov kníh, na zlavy.markiza.sk môžete vyhrať úžasnú kolekciu pod stromček. O knihách a ich prednostiach sme sa rozprávali so spisovateľom Petrom Gašparíkom.

Aký žáner vy ako spisovateľ píšete?

V mladosti som písal najmä poéziu (Kúsok môjho srdca, Tiger a túžba, Drobnosti), s postupom času je to však viac a viac próza. Pozitívny ohlas získal najmä román Čo som (ne)urobil, (ne)urobil som a momentálne pracujem na novej dlhej próze.

Čo si myslíte o tom, že v dnešnej dobe už ľudia často využívajú elektronické prostriedky na čítanie?

Myslím, že sme rôzni, každému vyhovuje niečo iné. Tiež závisí od situácie a žánru, ktorý čítame. Za určitých okolností môže byť čítanie v elektronickej podobe účelnejšie, čo však nenahrádza zážitok, ktorý nám môže sprostredkovať len klasická kniha.

V čom vidíte výhodu kníh pred čítačkou, prípadne tabletom, kde si môžete knihu stiahnuť?

Klasická kniha je konkrétnym predmetom so svojou jedinečnou energiou a odkazom, ktorý sa neskladá len z písmen. Spája nás s ňou o zážitok a pocit, ktorý si môžeme znova obnoviť, keď ju vezmeme do rúk. Každá jedna má tiež svoju vizuálnu stránku a teda je komplexnejším produktom. Nehovoriac o tom, že mnohým knihy doslova voňajú.


Aké knihy, žánre preferujete?

Ja čítam takmer všetko, ale v poslednom období sú to najmä historické knihy a romány, ktorých kvalitu overil čas. Momentálne je to napríklad vtipný anglický román Traja muži v člne, čítam ju však v angličtine, v slovenčine som ju nezohnal.

Akú knihu by ste dali svojmu blízkemu pod vianočný stromček?

Určite by som zvažoval najmä jeho osobnosť a čo má rád. Sú však knihy, ktorými sa nikdy nič nepokazí. Dobrá detektívka či napríklad niečo zábavné. Takže na tieto Vianoce by som daroval knihu od Zoe Shephard Nestíham alebo ťažký život štátnej úradníčky, ktorú som spoluprekladal. Je to ozaj vtipná, ľahká kniha, ktorá si trefne uťahuje z „ťažkej" práce úradníkov.


V knižnici každého Slováka nesmú chýbať ani reprezentačné knihy o Slovensku - Kráľovské mestá, Stopy kráľov, Liečivé vody a kúpele na Slovensku, Zrkadlenie a Slovensko - Verš v básni Európa. Dozvedieť sa niečo viac o historických a kultúrnych hodnotách obohatí každého. A netreba zabudnúť na to, že knihy môžu byť vynikajúcim darčekom aj pre zahraničnú návštevu, sú písané aj v anglickom a nemeckom jazyku.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti