Zaujímavosti

Vedec šokoval novým zistením o legendárnej Mone Lise

Analýza vrstiev odhalila prekvapenie
Analýza vrstiev odhalila prekvapenie Zdroj: YouTube

Nie všetci sú z tvrdení výskumníka nadšení. Podľa profesora histórie sú tvrdenia nepodložené.

Zobral jeden z najznámejších obrazov, podrobil ho podrobnej analýze a prišiel so senzačným tvrdením. Pascal Cotte sa Mone Lise venoval viac ako desať rokov. Jeho zistenia však múzeum Louvre radšej nekomentuje. Píše portál Mirror.

Obraz totiž podľa Pascala obsahuje ešte jednu skrytú maľbu. Aktuálna Mona Lisa ju len celú prekrýva. Pôvodný obraz sa Leonardo rozhodol premaľovať. Svoje tvrdenia opiera o analýzu vrstiev.

„Keď som dokončil rekonštrukciu obrazu, stál som pred úplne iným portrétom. Vôbec sa nepodobá na Monu Lisu. Nie je to tá istá žena," povedal vedec. Jeho výskum podporuje búrlivú diskusiu o tom, kto na obraze v skutočnosti je. Stáročia ľudia veria, že je to Lisa Gherardini - manželka predavača hodvábu.

„Môžeme sa zamerať na analýzu vnútorných vrstiev a celú maľbu doslova olúpať ako cibuľu. Dokážeme rekonštruovať chronológiu vrstiev a zistiť, ako obraz vznikal," dodáva Cotte. Nie všetci sú z výskumu nadšení.

Emeritný profesor histórie na univerzite v Oxforde Martin Kemp povedal, že celý výskum sú iba dohady o tom, čo si počas maľovania mohol Leonardo myslieť. „Myšlienka, že sa pod obrazom skrýva iný obraz je absolútne nepodložená," uzavrel Kemp.

 


PARÍŽ/MIRROR.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti