Zaujímavosti

Nové impozantné fotky dvojčaťa našej Zeme

Saturnov mesiac Titan zmapovali vizuálne a cez infračervené snímače
Saturnov mesiac Titan zmapovali vizuálne a cez infračervené snímače Zdroj: NASA

NASA sa na mesiac Saturnu pozrela vizuálne aj pomocou infračervených snímačov.

Sonda Cassini poslala na zem detailné zábery dvojčaťa našej planéty. Saturnov mesiac Titan naozaj pripomína Zem a mnoho ľudí je presvedčených, že by sa tam mohol nachádzať mimozemský život. Píše Daily Mail.

Loď Cassini preletela okolo Titanu vo výške 10-tisíc kilometrov v piatok 13. novembra 2015. Vesmírna loď sa na mesiac pozrela cez vizuálny a infračervený mapovací systém. Infračervené lúče sa dostali cez atmosféru a pozreli sa na povrch mesiaca.

Niektoré časti Titanu sa podarilo zmapovať v naozaj dobrom rozlíšení. „Tieto miesta sú preto detailnejšie, pretože sme ich získali počas najväčšieho priblíženia," vysvetľuje NASA. Systémy zmapovali aj najväčší potvrdený kráter na povrchu mesiaca - Menrva.

Podobne detailne zaznamenali aj miesto zvané Xanadu a kaňony so svetlejším terénom východne od Xanadu. Loď sa počas najväčšieho priblíženia dostala do vzdialenosti 10-tisíc kilometrov od povrchu, čo je oveľa ďalej, ako pri štandardných preletoch. Tie sa obyčajne robia vo výške 1200 kilometrov.

Väčšina fotografií zachytáva tú časť mesiaca Titan, ktorá je otočená smerom k planéte Saturn. Sonde sa nedávno podarilo zachytiť aj obrovský mrak ľadu. Nachádzal sa v stratosfére mesiaca. Prednedávnom sonda zaznamenala aj impozantný mrak vo výške 300 kilometrov nad južným pólom. Ukázalo sa, že je to len špička ľadovca.

https://www.youtube.com/watch?v=g-uJPNNLgLo


WASHINGTON/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti