Zaujímavosti

Výbuch bomby pripravil mladého vojaka o penis. Teraz mu svitla nádej

Nový penis by mal fungovať na sto percent
Nový penis by mal fungovať na sto percent Zdroj: TV Markíza

Chirurgovia v Amerike sa pripravujú na prvú transplantáciu penisu v histórií krajiny.

Lekári z Baltimoru sa chystajú na unikátny zákrok. Prvým šťastlivcom, ktorému v krajine transplantujú mužskú pýchu bude mladý vojak, ktorý o ňu prišiel počas výbuchu bomby v Afganistane.

„Chceme ju urobiť čo najskôr. Zameriavame sa na zranených veteránov z vojny," hovorí plastický chirurg Dr. Redett. O podobný zákrok sa lekári pokúsili zatiaľ iba dvakrát. V roku 2006 sa v Číne zázrak urobiť nepodarilo. Druhý pokus však už úspešný bol a pacient z Južnej Afriky sa čoskoro stane otcom.

Chirurgovia potrebujú na operáciu naozaj silný mikroskop, vďaka ktorému dokážu spojiť nervy, tepny, žily a močovú rúru. Ak sa im to podarí, pacientov nový penis bude fungovať stopercentne.

Ako pri každej transplantácií, aj pri tejto hrozia komplikácie. Pacient môže krvácať či dostať infekciu. Ak telo nový orgán odmietne, vojakovi môže zlyhať imunitný systém a dokonca sa mu zvyšuje riziko rakoviny. Podľa niektorých odborníkov takýto zákrok nezachraňuje životy a je zbytočný.

„Je ľahké kritizovať. Až keď stretnete takto zraneného vojaka, pochopíte ako veľmi mu to zmenilo život," povedal urológ Dr. Bennett. Veterán dostane orgán od mŕtveho darcu. Funkčnosť sa v penise bude vyvíjať postupne počas niekoľkých mesiacov. Najprv sa musí vyvinúť močová funkcia, neskôr citlivosť a až na záver schopnosť mať sex.


BALTIMORE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.