Zaujímavosti

Vedci objavili planétu, na ktorej môže byť život. Nachádza sa blízko Zeme

Vesmír
Vesmír Zdroj: Shutterstock.com

Vedci objavili obývateľnú planétu. Teraz chcú skúmať jej atmosféru a podmienky na nej.

Austrálsky vedci objavili trojicu planét okolo červeného trpaslíka menom Wolf 1061. Jedna z týchto planét by mala byť podľa odborníka obývateľná najmä z dôvodu, že sa nachádza od Zeme len 14 svetelných rokov, čo je v porovnaní so vzdialenosťami od iných planét málo, uvádza tn.cz.

Povrch planét je pevný a skalnatý, takisto ako zemský povrch. Tomu, že by na nej mohol byť život nasvedčuje aj fakt, že sa nachádza v ideálnej vzdialenosti od hviezdy, kde nie je príliš teplo ani zima pre tekutú vodu. Skalnatých planét podobných Zemi našli vedci v našej galaxii už mnoho. Väčšina z nich sa však nachádza stovky až tisíce svetelných rokov ďaleko. Tieto planéty preto nebolo možné bližšie preskúmať.

,,Náš objav je neuveriteľne vzrušujúci. Vďaka tejto blízkosti je totiž možné sa o planéte dozvedieť viac, uviedol pre CNN autor štúdie Duncan Wright z univerzity v Novom Južnom Walese.

Vedci teraz chcú študovať atmosféru na planéte a zistiť, či má naozaj podmienky priaznivé pre život. Časť planéty, ale zrejme stále smeruje ku hviezde a je preto veľmi horúca, zatiaľ čo druhá časť je stále odklonená, a preto veľmi chladná. ,,Je ale možné, že inteligentní život nájdeme medzi týmito dvoma zónami," dodáva Wright.

tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.