Zaujímavosti

Hrozné! Toto si spôsobujete, keď málo spíte

shutterstock_102472121.jpg
Zdroj: Lisa S./shutterstock.com

Tu je osem nepríjemných vecí, ktoré sa vám stanú, ak naozaj spánok zanedbáte.

Poznáte to, stres v práci, predvianočný zhon, celodenné vysedávanie za počítačom a pri našich smartfónoch. To všetko sú faktory, ktoré môžu spôsobovať nespavosť. Väčšina z nás denne nenaspí ani odporúčaných osem hodín. Ak aj vy patríte do tejto kategórie, mali by ste si dávať pozor. Vaše telo a myseľ totiž nedostatkom spánku výrazne trpia.

Tu je osem nepríjemných vecí, ktoré sa vám stanú, ak naozaj spánok zanedbáte. Uviedol ich portál Business Insider.

Žalúdočné problémy

Nedostatok spánku vplýva na naše trávenie. Zhoršuje symptómy zápalového črevného ochorenia a môžu zvýšiť riziko, že túto chorobu naozaj dostanete.

Bolesti hlavy a migrény

Výskum ukázal, že slabá kvalita spánku sa spája s migrénami a s bolesťami hlavy. Keď vás nabudúce bude otravovať migréna, nesiahajte po tabletkách. Radšej sa dobre vyspite.

Problémy s učením

Znížené množstvo spánku môže spôsobiť komplikácie najmä študentov. Učenie sa celú noc pred skúškou nie je najlepší nápad. Zanedbaný spánok totiž vplýva aj na schopnosť zapamätania a spracovania nových informácií. Vedci odporúčajú posunúť čas, kedy prichádzame ráno do práce a do školy na neskôr, aby sme sa vždy mali možnosť dobre vyspať.

Zmeny nálad a negativizmus

Ak ste sa niekedy cez deň bezdôvodne cítili podráždení, dôvodom mohol byť aj krátky spánok. Výskumníci zistili, že cez deň nás zvyknú veci nahnevať viac, ak sme sa v noci dobre nevyspali.

Priberanie

Máte problém schudnúť? Aj tu môže byť príčina nedostatok spánku. Štúdia upozornila, že v tie dni, kedy sa veľa nevyspíme, máme tendenciu jesť viac a vyberať si jedlá s veľkým obsahom kalórií. A potom samozrejme priberať.

Slabé videnie

Poruchy videnia sa tiež často spájajú so spánkom. Ak spíte primálo, môže sa aj vás týkať zdvojené, zahmlené či tunelové videnie.

Nádcha

Štúdia, ktorá skúmala 164 zdravých ľudí zistila, že tí , ktorí spia menej ako päť hodín denne, majú väčšiu šancu dostať nádchu ako tí, ktorí spia sedem a viac hodín.

Výrazne znížená chuť na sex

Spánok zohráva dôležitú úlohu aj pri zdravej sexuálnej túžbe. Málo spánku vie nielen túto túžbu znížiť, ale aj úplne obmedziť.

BRATISLAVA/BusinessInsider, jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti