Zaujímavosti

Vidieť ho je takmer nemožné. Najvzácnejší vták na Slovensku

Život s murárikom
Život s murárikom Zdroj: TV Markíza

Žije v chránených územiach, vysoko v skalách a je na listine ohrozených vtákov.

Na Slovensku ich žije iba 20 párov, vidieť ich je takmer nemožné. Žijú v chránených územiach, vysoko v skalách a sú na listine ohrozených vtákov. Muráriky červenokrídle sa stali skutočnou múzou ochranára z Liptovských Revúc. Miroslav Saniga im zasvätil celý svoj profesionálny ale aj súkromný život.

„Hrali sme hokej a zrazu sme si všimli vtáka, ktorý sa šplhal po múre domu. Nevyzeral ako vták, skôr ako čudo, ktoré k nám spadlo priamo z neba," hovorí o svojom prvom stretnutí s Murárikom Miroslav.

Anjelským vtáčikom je tento muž doslova posadnutý. Má ho na plote, ale aj na fasáde domu. Keď vojdete do jeho príbytku, aj tu na vás zo všadiaľ hľadí Murárik. Toto sa naozaj nedá nazvať inak, ako láska.

Tento muž ohrozeného vtáčika pozoruje a robí aj vedecké výskumy. Patrí medzi svetových odborníkov práve na tohto Murárika. Značkovaním zistil, že hniezdia vždy na tom istom mieste. Páriky sú si verné až do smrti. No potom je to sodoma gomora.

„Mám ho viac rád ako včera a menej rád ako zajtra. Som doňho stále zaľúbený," pokračuje ochranár. Murárika má nad hlavou, na vankúšoch, na perníkoch, jednoducho úplne všade.


POPRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti