V Guinessovej knihe rekordov je jediný Slovák

20110410_behdevin20193913.jpg
Zdroj: TASR

Bratislavčan, známy ako "muž s tromi guľami", je držiteľom dvoch kurióznych rekordov.

V novej knihe najpestrejších svetových rekordov Guinness World Records (GWR) 2016 je uvedený jediný Slovák, silový žonglér Milan Roskopf. Tento Bratislavčan, známy ako "muž s tromi guľami", je držiteľom dvoch kurióznych rekordov: s tromi 4,5 kg bowlingovými guľami žongloval 28,69 sekundy a s tromi 7,25 kg vrhačskými kovovými guľami 52,05 sekundy.

Aktuálne vydanie najväčšej knihy rekordov je iné ako každoročné predchádzajúce. Okrem nových minuloročných najlepších výkonov prináša aj výber superlatívnych a kurióznych rekordov z archívu redakcie, ktoré zverejňuje pri príležitosti 60. výročia od prvého vydania knihy GWR.

Podľa šéfredaktora Craiga Glendaya je to najpredávanejšia ročenka sveta a ani záujem o nové rekordy neklesá. Vlani redakcia so svojimi manažérmi spracovala 39.740 prihlásených pokusov. Z nich uznali 4281 rekordov, ktoré dostali titul GWR. Pribudli nové kategórie: z oblasti ľudských dvojčiat a pirátov, stavieb Minecraft, tvarovaných balónikov, horúcovzdušných lietajúcich balónov, forenznej vedy či pestrej digitálnej tematiky.

Zdroj: TASR

Kuriózne rekordy

Novinkou sú aj príbehy zo zákulisia rekordov a rozhovory s ich autormi. Napríklad s Indom Shridharom Chillalom, ktorý si pestuje na prstoch ľavej ruky nechty s celkovou dĺžkou 909,6 cm, čo potvrdzuje fotografia.

V úvode vyše 250-stranovej knihy nechýba návod pre každého, kto sa chce stať novým držiteľom prestížneho certifikátu GWR. Adepti naň majú množstvo tipov, v čom si môžu vyskúšať svoje schopnosti v najrôznejších oblastiach činnosti alebo môžu prísť s niečím úplne novým.

Okrem toho sa čitateľ dozvie, že 90 percent obyvateľov Dánska vlastní bicykel, prečo v USA nemajú metrický systém dĺžky a váhy, kde je najväčšia koncentrácia gejzírov a bleskov, že najťažšia vypestovaná dyňa váži 1054 kg a najťažšia prepisovačka 9 kg a má dĺžku 5 metrov.

Najsledovanejší haker americkou FBI

Tiež koľko miliónov dolárov zdedil najbohatší pes, kto prežil 7 zásahov blesku, že najdlhšie rohy žijúceho zvieraťa merajú 2,97 metra, na Mesiaci sú odpálené dve golfové loptičky, každá otázka na Google musí absolvovať v priemere 2415 km a späť, kým sa vráti odpoveď a že vlani bol americkou FBI najsledovanejší haker Rumun Nicolae Popescu.

Rôzne rekordné zaujímavosti sú zo živej a neživej prírody, ľudského tela a mysle, vedy a techniky či kultúry a športu. Priaznivci futbalu sa dozvedia, aké rekordy držia Lionel Messi, Frank Lampard, Cristiano Ronaldo, Asmir Begovič, Jerome Boateng, Francesco Totti, Rogério Ceni, Antonio Carbajal a Lothar Matthäus alebo hokejisti Jaromír Jágr, Martin Brodeur, Henrik Lundqvist, Phil Esposito, Michel Goulet, Gilles Gilbert či atléti Usain Bolt, Marlene Otteyová, Paavo Nurmi alebo Blessing Okagbareová.

Tohtoročný športový sviatok - XXXI. olympijské hry v Rio de Janeiro bude bojom o medaily v rekordnom počte 306 rôznych súťaží. Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Milan Roskopf v akcii


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.