Učebnice chémie už nie sú aktuálne. Do tabuľky pribudli štyri nové prvky

Periodická sústava je bohatšia o štyri nové prvky
Periodická sústava je bohatšia o štyri nové prvky Zdroj: shutterstock.com / Jason Winter

Siedmy rad periodickej sústavy je tak oficiálne doplnený.

Periodická sústava je bohatšia o štyri superťažké chemické prvky. Objavili ich vedci z Ruska, Ameriky a Japonska. Experti ich objav preverili a prvky doplnili do tabuľky. Nové prvky doplnili a skompletizovali siedmy riadok sústavy. Aktuálne učebnice chémie tak už nie sú aktuálne. Píše The Guardian.

Chemickú sústavu prvkov naposledy obohatili v roku 2011. Vtedy sa do periodickej sústavy dostali prvky s protónovými číslami 114 a 116. Nová štvorica prvkov má protónové čísla 113, 115, 117 a 118.

Vedúci tímu výskumníkov je po úspechu natoľko nadšený, že už avizoval pátranie po ďalších prvkoch. „Pre chemika je to rovnaké ocenenie, ako pre športovca výhra zlatej olympijskej medaily," dodal laureát Nobelovej ceny za chémiu Ryoji Noyori.

Prvky majú zatiaľ iba dočasné názvy. Dostali názvy ununtrium (prvok 113), ununpentinum (115), ununseptimum (117) a ununoctium (118). Čoskoro však dostanú nové názvy. Môžu ich pomenovať podľa mytológie, minerálu, krajiny, či vedca.

Všetky štyri prvky umelo vyrobil človek a patria do kategórie superťažkých prvkov. A ako všetky ostatné prvky z tejto kategórie, aj tieto existujú iba počas zlomku sekundy. Potom sa rýchlo zmenia na iný prvok.

DURNHAM/THEGUARDIAN.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chémia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.