Najlepšia reklama všetkých čias. Behom jedného večera ju videlo asi 150 miliónov ľudí

Veľký Brat sa prihovára k poddajnému obyvateľstvu
Veľký Brat sa prihovára k poddajnému obyvateľstvu

Spot získal viac ako 40 prestížnych cien.

Reklama, ktorá má viac ako 30 rokov, ohlasuje príchod počítača Macintosh. Spot sa spočiatku manažérom Apple vôbec nepáčil, nakoniec ho však presadil samotný Steve Jobs. Napokon reklamu počas jedného večera videlo zhruba 150 miliónov ľudí a jej popularita rezonovala ešte niekoľko týždňov. Podľa mnohých odborníkov i rebríčkov je to najlepšia reklama, aká kedy vznikla. Píše portál idnes.cz.

Tvorcovia si inšpiráciu brali z orwellovského románu 1984, kde metaforicky poukazovali na vzburu proti totalite vtedajšieho hegemóna IBM. Explicitne tento význam mať nemala, ale keď Steve Jobs predstavoval reklamu obchodníkom, prirovnal najväčšieho rivala k Veľkému Bratovi. Ten sa prihovára cez veľkú obrazovku k poddajnému obyvateľstvu presne tak, ako to vykreslil Orwell.


Veľkorozpočtovú reklamu za milióny dolárov odvysielali uprostred finále Super Bowlu, v celoštátnej televízii však prebehla len raz. Malo to ale nevídaný efekt. Spot okamžite vysielali všetky hlavné televízne siete a 50 lokálnych staníc. Za jeden večer ju teda videlo 46 percent Američanov.

Reklamu napísal Steve Hayden, ktorý dlhodobo pracoval na reklamách pre Apple a získal mnoho ocenení. Koniec koncov ho považujú za jednu z najdôležitejších postáv sveta reklamy na konci tisícročia. Samotný spot získal viac ako 40 prestížnych cien.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reklama

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.