Zaujímavosti

Múmia pračloveka Ötziho má stále, čo povedať. Vedci prišli na nové skutočnosti

mumia.jpg

Baktérie, ktoré našli v žalúdku pravekého muža sa až prekvapujúco podobajú na tie, ktoré v súčasnosti trápia ľudí v Strednej Ázii a na severe Indie.

Po 25 rokoch stále má čo povedať. Od nájdenia múmie Ötziho v Alpách prešlo už naozaj veľa času. Prieskum zachovaného tela pravekého muža stále pokračuje. Vedci teraz zistili, že ho pred smrťou trápil žalúdok.

Baktéria helicobakter pylori sa usadzuje v žalúdku a môže spôsobiť žalúdočné vredy či rakovinu. Po štvrťstoročí skúmania Ötziho tela našli túto baktériu aj v jeho tráviacom trakte. Jej bunky prežili v mraze skoro 5 300 rokov.

"Žalúdok sme skúmali pod mikroskopom. Podarilo sa nám z neho vytiahnuť celú DNA. Modernými technológiami budeme môcť zrekonštruovať gén vtedajšieho helicobaktera pylori," potvrdil koordinátor inštitútu múmií Frank Maixner.

Baktérie, ktoré našli v žalúdku pravekého muža sa až prekvapujúco podobajú na tie, ktoré v súčasnosti trápia ľudí v Strednej Ázii a na severe Indie. Vedci sa preto zamýšľajú, či dejiny osídľovania Európy nie sú predsa len o niečo zložitejšie, ako sa predpokladalo.

"Plánujeme rozšíriť skúmanie a porovnať baktériu, ktorú sme našli v Ötzim s inými múmiami. Dúfame, že sa nám podarí nájsť baktériu v múmiách z Ameriky a Ázie," povedal riaditeľ inštitútu Albert Zink.

To, že sa podarilo takto starú baktériu rekonštruovať, považujú vedci za obrovský úspech. Po Ötziho smrti totiž zahynuli aj baktérie.

Zamrznutú Ötziho mŕtvolu našli v roku 1991 v horách turisti. Objav skvele zachovaného tela sa stal vedeckou senzáciou. Dokonca sa preň premeriavali hranice medzi Rakúskom a Talianskom.

Komisia nakoniec priklepla nález Rímu. Od roku 2006 sú hranice medzi krajinami pohyblivé a posúvajú sa podľa topenia ľadovca. Ak by múmiu našli teraz, pokojne by mohla patriť Rakúsku.RÍM/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti