Mätúce kalendáre: Jeden ukazuje týždeň párny, druhý nepárny. Kde je pravda?

17 Rozlicne kalendare DEMO.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Na kalendáre sa tento rok veľmi nespoliehajte.

Na kalendáre sa tento rok veľmi nespoliehajte. Práve ten váš môže byť pomýlený. Doplácajú na to najmä ľudia, ktorí pracujú na zmeny a riadia sa párnym a nepárnym týždňom. Práve ten je v tohtoročných kalendároch vyznačený rôzne. Na pomýlené kalendáre nás upozornil náš divák.

Pozreli sme sa preto na kalendáre na našich pracovných stoloch. A veru - našli sme v nich rozdiely. 4 január - pondelok, je vo väčšine vyznačený ako prvý týždeň v roku - nepárny. Potom sme však našli aj taký, kde je už tento týždeň vyznačený ako druhý -párny. A teraz, ktorý je správny?


Kto teda za pomýlené kalendáre môže, sme sa najskôr snažili zistiť na miestach, kde vznikajú - teda v tlačiarňach. „Na rok 2016 už sa mi dostala do uší táto informácia - zatiaľ sme od klientov nedostali sťažnosť, ale ak by sme dostali, odkážeme ich na grafické štúdio, ktoré tieto kalendáre spracováva," povedal nám tlačiar.

Grafici sa však tiež necítia vinní. „Riadime sa klientovou požiadavkou, ak nedodá informácie, vyhľadáme si podklady na internete," povedal grafik. Na internete sa však stala chyba, ktorá sa preniesla do diárov, kalendárov, mobilov. A ľuďom, ktorí sa týmto riadia, môže skomplikovať plánovanie. Ako je to možné?

„Každý kalendárny rok by mal mať 53 týždňov, pretože keď vynásobíme číslo sedem - počet dni v týždni 52 - dostaneme 364, a aj tento rok ktorý je neprestupný musí mať 365 dní. A obyčajne je to tak, že prvý a posledný týždeň nového s starého roka nie sú úplné týždne. Čiže posledný týždeň starého roka by mal byť 53. týždňom a ten prvý týždeň nového roka by mal byť prvým týždňom," povedal Klimatológ Pavel Faško.

Voľakedy sa v starých kalendároch preto písalo v jeden týždeň vľavo hore 53/1. A druhá strana už automaticky začínala druhým - párnym týždňom. Keďže však teraz nikto nič nepredeľoval a rovno jednotku posunul na druhú stranu kalendára, stala sa chyba. Začínajú na ňu doplácať ľudia, ktorí sa tým riadia. A uvidíme, ako sa s tým teraz vyrovnajú napríklad lekári.

                                             x                        x                        x

Po odvysielaní reportáže nás viacerí čitatelia upozornili na to, že niektoré informácie v nej sú mylné. Podľa normy ISO-8601 je prvý týždeň v roku vždy ten, kedy je prvý štvrtok v roku. Redaktorka Televíznych novín pripravuje pokračovanie reportáže o kalendároch. Prinesieme ju v najbližších dňoch.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kalendár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.