Zaujímavosti

Keď stretnete žraloka v mori, mali by ste byť najšťastnejší človek

Richard Jaroněk.
Zdroj: archív Richard Jaroněk

Tvrdí to odborník Richard Jaroněk. Jedným z dôvodov je, že ich v moriach a oceánoch je stále menej.

Ak radikálne nezmeníme postoj k oceánom - budeme sa musieť rovno pripraviť aj na zánik ľudstva. O kritickej situácii otvorene porozprával majster vo svojom obore - celoživotný cestovateľ, dokumentarista - no najmä žralokár - Richard Jaroněk. Obrovským predátorom sa venuje celý život. A hoci by sa tomu chcel aj dnes venovať rovnako naplno ako pred rokmi - nemá už koho skúmať.

Obrovské krvilačné predátory. Nikto z nás ich zrejme netúži stretnúť počas kúpania sa v mori. Keby sa tak stalo - podľa moravského žralokára - by ste mali byť najšťastnejší človek na svete.

"Je ich stále menej a menej. Je to vrcholový predátor a vyhýba sa kontaktu s niečim neznámym. Nepôjde cielene tam, kde sa kúpete. Je tam rachot, ľudia a deti kričia, jazdia tam skútre. Náhodné stretnutie s týmto predátorom sa rovná zázraku," tvrdí.

Matka príroda si chová žraloky už pekne dlhý čas- prežili dobu ľadovú i dinosaurov. Suma sumárom - ich počiatok sa datuje 400 miliónov rokov dozadu. Kde sa ale datuje počiatok nášho strachu k obrovským predátorom? Odpoveď je jednoduchá - je to film Čeluste.

Pozitívnemu postoju k obrovským zvieratám veľmi nepridávajú ani správy o smrteľných útokoch na surférov. Na otázku prečo sa to stane - hoci sporadicky - zatiaľ neexistuje odpoveď. "Opýtam sa - prečo otec zoberie brokovnicu a vystrieľa rodinu a potom seba? Nerozumieme vlastnej rase, nerozumieme prečo to ten človeku urobil a chceme rozumieť zvieraťu, ktoré je tu 400 miliónov rokov," vysvetlil nám.

Richard Jaroněk opakovane hovorí o príklade, ktorí je dôkazom, že žraloky nemajú nutkavú potrebu zabíjať ľudí.

Ďalší z mýtov, ktorí vznikol okolo morských predátorov, je ľudská krv. Že vraj je pre nich atraktívna? Možno len vo vašich predstavách. Dôležité je vedieť, že žralok ľudskú krv nevie rozoznať. A prečo existuje tento mýtus?

Odpoveď nájdete v reportáži z relácie Reflex, ktorú nakrútila Lenka Perželová.


BRATISLAVA/Lenka Perželová, Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti