Pri pohľade na tieto fotky vám budú drkotať zuby. Kúpanie v mrazivej zime

Zjavenie Pána
Zjavenie Pána Zdroj: TASR

Rusi sa kúpali v mrazivom počasí, aby sa očistili.

Ponorením sa do ľadovej vody si v noci nadnes tisíce pravoslávnych ruských veriacich pripomenuli cirkevný sviatok Ježišovho krstu, pripadajúci na 6. január. Napríklad v Moskve, kde v noci nadnes bol 15-stupňový mráz, sa na kúpeľ vo vodách rovnomennej rieky odvážilo približne 133-tisíc ľudí, aby sa tak symbolicky očistili od svojich hriechov. Pravoslávni veriaci sa v ľadovej vode kúpali v celom Rusku aj na Ukrajine.

Sviatok krstu Pána je spolu s Veľkou nocou jedným z najstarších kresťanských sviatkov a v Rusku ho tradične sprevádza masové kúpanie v ľadovej vode, do ktorej sa vysekávajú prieruby v tvare kríža - nazývané aj "jordán". Ruské agentúry dnes konštatovali, že počet ľudí, ktorí sa podrobujú rituálnemu kúpaniu, každý rok stúpa.

Zdroj: TASR

V predvečer dnešného sviatku sa povinne dodržiava pôst. Dnes sa vo všetkých chrámoch konali obrady svätenia vody. Kresťania veria, že táto voda im môže pomôcť prinavrátiť duševné i telesné zdravie. Malé množstvo svätenej vody sa zvykne piť ráno na lačno a svätia sa ňou domy i pracoviská.

Podobná tradícia kúpania v predvečer sviatku sa zachováva aj v iných krajinách, kde žijú pravoslávni kresťania. Pravoslávny - juliánsky - kalendár sa od gregoriánskeho líši o 13 dní, a preto aj Nový rok sa slávil len pred niekoľkými dňami, 14. januára.

Zdroj: TASR

RUSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Otužovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.