Zaujímavosti

Príbeh Češky, ktorá sa milovala s nacistickým zločincom Goebbelsom

lida.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Následky vzťahu s ministrom propagandy ju prenasledovali do konca života.

Žena, ktorú zničila jej krása a tak trochu aj ctižiadostivosť. To je príbeh Lídy Baarovej, herečke, ktorá hviezdila v nacistickom Nemecku. V časoch, kedy sa ešte len budovala Tretia ríša. Krásna brunetka sa pozdávala nielen Adolfovi Hitlerovi. Šialene sa do nej zamiloval minister propagandy Joseph Goebbels.

Lída Baarová sa narodila ako Ludmila Babková v roku 1914 v Prahe do rodiny úradníka magistrátu Karla Babku a jeho manželky Ludmily, opernej speváčky, ktorá však zanechala spevácku kariéru kvôli rodine. V kútiku duše však veľmi túžila byť slávnou, a tak svoj sen preniesla na dcéru Ludmilu.

Zdroj: Profimedia.sk

Ludmila navštevovala gymnázium, ale neskôr prestúpila na konzervatórium aj napriek nesúhlasu otca. V tom čase mali študenti zakázané účinkovať vo filmoch, ale Ludmila nakrútila svoj prvý film už ako 17-ročná. Aby sa o tom v škole nedozvedeli, vymyslela si umelecké meno Lída Baarová.

Už takej mladučkej sa jej podarilo zahrať si vo filme s Vlastom Buriánom. Film mal obrovský úspech a hral sa pol roka. Na jej účinkovanie v snímke ale prišli a z konzervatória ju po dohode vyhodili. To bolo v roku 1931 a o rok neskôr už mala na konte osem filmov. V roku 1941 to už bolo 30 českých filmov, čo bolo v tých časoch nevídané.

Lída ťažila zo svojho pôvabu a väčšinou ju obsadzovali do veselohier, aj keď v súkromí vraj nemala veľký zmysel pre humor. Aj kritici a odborníci sa zhodujú, že nebola zlá herečka, ale ani nejako extra výnimočná. V tých časoch sa to od herečiek ani veľmi nevyžadovalo.

Zdroj: Profimedia.sk

V ďalšom rozhovore s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou, ktorej poskytla rozhovor v roku 1995 a úryvky z neho využila Helena do dokumentárneho filmu Skáza krásou, povedala o stretnutí s Hitlerom viac. "Mám na nočnom stolíku obrázok, a to ste vy," toto mal nacistický vodca povedať mladej herečke.

Pri nakrúcaní snímky Barcarole si Lída zahrala po boku nemeckého sexsymbolu Gustava Fröhlicha, ktorého veľmi obdivovala. Hneď na druhý deň ju herec pozval do opery. Bola z toho veľká láska. Malo to ale háčik. Gustav bol ženatý, jeho manželka bola maďarská Židovka. Odišla však kvôli bezpečiu do Budapešti, a tak spolu nežili. Herec ale za rodinou cestoval, keď mu to dovolili pracovné povinnosti.

Na scénu prichádza Goebbels

Líde sa nepáčilo, že je na druhej koľaji. V jednom z rozhovorov prezradila, že s Gustavom čakala dieťa. Keďže ale nechcela prekaziť úspešnú kariéru jemu a ani sebe, šla na potrat. Spomenula to však len raz a jej výpovede sa rokmi menili. Kto vie, či to bola pravda.

V čase krízy v ich vzťahu prichádza na scénu Goebbels. Ten zvádzal herečku veľmi sofistikovane a splnil jej všetko, čo jej na očiach videl. "Mala som strach. On keď hovoril, ten jeho hlas mnou prestupoval. Vy to nepochopíte, ale tak to bolo," povedala Lída.

Zdroj: Profimedia.sk

Joseph Goebbels žil s manželkou Magdou a šiestimi deťmi navonok usporiadaný rodinný život. Mal ale mnoho mileniek a Lída nebola jedinou herečkou českého pôvodu, ktorá mu podľahla. Ale kým s mnohými ženami šlo o krátke romániky, vzťah s Lídou bol omnoho hlbší. Minister propagandy sa do krásnej herečky šialene zamiloval. Až tak, že bol ochotný sa vzdať rodiny a všetkých funkcií vo vláde.

Koniec veľkej lásky

To už jeho manželku Magdu nenechalo chladnou. O muža nechcela prísť, považovala jeho úlohu v budovaní Tretej ríše za veľmi dôležitú a navyše bola nesmierne oddaná Hitlerovi. Spočiatku navrhla, aby spolu žili všetci v trojici. Na Lídu mala jedinú požiadavku. Aby s Goebbelsom nemala dieťa. Spolužitie ale dlho nefungovalo. Magda pochopila, že jej manžel šialene miluje inú ženu. Rozhodla sa zakročiť radikálne a zašla za Hitlerom.

Ten mal pre Magdu Goebbelsovú, ženu, ktorú pokladal za vzor pre každú nemeckú ženu v krajine, slabosť a pochopenie. Zorganizoval stretnutie a hoci ho Goebbels prosil o prepustenie z funkcií a vyslanie ako veľvyslanca do Japonska, Hitler to odmietol. Minister propagandy musel vzťah s Baarovou ukončiť.

Zdroj: Profimedia.sk

Lída mala zakázané účinkovanie vo filmoch či v divadle a nesmela opustiť Nemecku. Podarilo sa jej však dostať do Prahy k rodine v roku 1939.

V roku 1941 odišla do Talianska, odkiaľ sa ešte pred koncom vojny vrátila do Prahy. Na konci vojny ušla do Nemecka, kde ju zadržali americké okupačné sily. Vyšetrovala ju CIC (Spravodajská služba armády Spojených štátov) a 23. septembra 1945 ju vydali do Československa.

Pád na dno

Rok a pol ju väznili za údajnú kolaboráciu. Dokonca jej hrozila šibenica. Prepustili ju 24. decembra 1946. Medzitým však prišla Lída Baarová takmer o celú rodinu. Dištancovali sa od nej umelci, tvorcovia, jej sestra Zorka prišla o prácu v divadle a spáchala samovraždu skokom z balkóna rodinnej vily. Jej mama Ludmila zomrel na infarkt počas vypočúvania. Otec Karel skončil v nemocnici so zápalom nohy. Lekári mu odporučili, aby odpočíval a liečil. On ale nechcel nechať Lídu samu, a tak požiadal lekára, aby mu nohu odrezal.

Rok po prepustení sa Lída vydala za bábkara Jana Kopeckého, potomka známej bábkarskej rodiny a synovca komunistického ministra informácií Václava Kopeckého. Jazdila s ním po krajine a hrala bábkové divadlo. V roku 1948 emigrovali do Rakúska, odtiaľ jej Jan odcestoval do Argentíny a Lídu nechal zotavovať sa v sanatóriu. V Rakúsku sa pokúsila o obnovenie kariéry, ale musela utiecť do Argentíny pre nenávistnú kampaň médií.

Tam žila v extrémnej chudobe. Rozhodla sa odísť do Talianska, jej manžel odmietol a v roku 1956 sa rozviedli. V Taliansku si zahrala v niekoľkých filmoch. Objavila sa aj vo Felliniho filme I Vitelloni. V roku 1958 sa presťahovala do Salzburgu. Vystupovala v divadle. V tom čase spoznala druhého manželka lekára Kurta Lundwalla. Manželstvo uzavreli až v roku 1969.

Návrat na scénu

V roku 1995 vydala Lída Baarová autobiografiu a vystúpila v dokumente Sladké hořkosti Lídy Baarové, ktorý vyhral cenu na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach.

Zomrela v roku 2000 v Salzburgu. V tom čase už žila sama na statku a trpela Parkinsonovou chorobou. Pochovaná je v Prahe, na cintoríne v Strašniciach, vedľa svojich rodičov a sestry.

Celý život sa stretávala s odsudzovaním za vzťah s nacistickým zločincom. "Vykrikoval v rozhlasovom vysielaní, že Čechov treba zničiť, že nemajú žiadnu hodnotu. Ako si s ním mohla ľahnúť do postele?" odznelo v dokumente Českej televízie Príbehy slávnych.

Herečka zomrela v presvedčení, že milovala zločinca, ale to ešte nie je zločin....

Zdroj: YouTube/ Totalfilm.cz

Dva filmy naraz

Kto vie, aký názor by mala Lída Baarová na filmy o nej, ktoré sa dostali do kín skoro v rovnakom čase. Siedmeho januára mal premiéru dokument Skáza krásou z dielne dokumentaristiky Helenou Třeštíkovou a Jakuba Hejnu.

Zdroj: Profimedia.sk

"Keď človek siaha vyššie, než na čo má, to je Lída Baarová, tá siahala vyššie, než na čo mala, rozhodne ju neobhajujem ani neuctievam. Bola to veľmi silná žena, nekompromisná, aj o tom je ten film, ale rozhodne ju neobhajujem," povedal režisér Filip Renč pre agentúru TASR.

Názory na film sú skutočne rôzne, v Nemecku vtom však majú jasno. Film označili za paródiu nacistických hrôz. Pochybnosti o tom, že by sa Lída Baarová skutočne zamilovala do Goebbelsa vyjadril denník Trierischer Volksfreund. Je všeobecne známe, že Goebbels bol malý, chudý a telesne postihnutý. Pravú nohu mal deformovanú a kríval. Vyslúžil si za to prezývku Kozel z Babelsbergu. Denník tak tvrdí, že herečka skôr u ministra hľadala spôsob, ako ďalej posunúť svoju kariéru.BRATISLAVA/ Nikola Teleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti