Zaujímavosti

Jedno z najoriginálnejších miest na Zemi nájdete v Rumunsku

Salina Turda
Zdroj: salinaturda.eu

Soľná baňa slúži turistom nielen ako múzeum, ale aj ako zábavný park.

V Rumunsku v oblasti Turda leží starobylá soľná baňa Salina Turda, ktorá má cez dve tisícročia. Baňa sa stala vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú každoročne navštívi čoraz viac turistov. Od roku 1992 ju videlo vyše 2 milióny turistov nielen z Rumunska, ale celého sveta. Business Insider ju dokonca vyhlásil ako najkrajšie podzemné miesto na svete a radí sa medzi najkrajšie turistické destinácie sveta, uvádza CNN.


Nejde však len o bežnú soľnú baňu, v podzemí si môžete zahrať mini-golf, bowling alebo si zaveslovať v jazere. Nájdete tam dokonca aj liečebné centrum pre ľudí s pľúcnymi chorobami.

Zdroj: salinaturda.eu

Krásy Saliny Turdy sa rozhodol zdokumentovať aj britský fotograf Richard John Seymour. ,,Fotografovanie tohto priestoru bola výzva. Ľudia môžu vidieť rozdiely medzi prírodou a človekom," hovorí fotograf. Soľná baňa v minulosti plnila pokladnice uhorských kráľov a habsburských cisárov, najmä počas 13. storočia, kedy bola soľ významnou surovinou.

Ťažobnú činnosť ukončila v roku 1932 a neskôr bola používaná ako úkryt počas druhej svetovej vojny a istú dobu slúžila aj ako sklad syra. Salina Turda bola pre verejnosť sprístupnená v roku 1992 a odvtedy slúži návštevníkom nielen ako múzeum, ale aj ako zábavný park.

Zdroj: salinaturda.eu

Aj takto to vyzerá v soľnej jaskyni Salina Turda:

 

https://www.youtube.com/watch?v=9xQjhpjWTck


TURDA/CNN.com

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti