Zaujímavosti

V Británii povolili vedcom "hrať sa na Boha". Chcú zmeniť DNA

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Veľká Británia ako prvá krajina na svete dovolila vedcom zasahovať do ľudským embryí.

Prečo ženy potratia? Odpoveďou na to by mohol byť nový, ale kontroverzný výskum britskej genetičky. Ten by mal priniesť odpovede aj na to ako vzniká človek a prečo žena môže potratiť.

,,To by mohlo viesť naozaj k zásadnému pochopeniu pravidiel genetiky vo veľmi ranom štádiu. Má to veľký potenciál, pokiaľ ide o pokrok v liečbe neplodnosti," tvrdí lekárka Kathy Niakanová.

Každý človek ju má jedinečnú a neopakovateľnú DNA. Britskí výskumníci ju chcú meniť a sledovať, aký to bude mať vplyv na vývoj človeka.

Vedci chcú použiť embryá dobrovoľníkov. Skúmať ich budú dva týždne a potom ich majú zničiť. Podľa nášho odborníka na bio-etiku Jozefa Glasu ľudstvo takýmito pokusmi prekračuje hranicu. „S našimi hrubými veľkými ručiskami zasahujeme do neviditeľne malých jemných úrovni genetickej podstaty ľudských bytostí," myslí si.

Potraty a neplodnosť trápi čoraz častejšie aj naše ženy. Kontroverzný výskum so zmiešanými pocitmi vnímajú aj Slováci, ktorých sme oslovili. Nesúhlasia so žiadnou genetikou, resp. si myslia, že to nie je dobrý nápad.

Výskum by mal priniesť aj informácie, ktoré hovoria o vývoji embrya na zdravé dieťa. V budúcnosti by na základe toho mohli vznikať deti na objednávku a podľa katalógu. A to je vraj ďaleko za hranicou toho, nakoľko sa človek môže hrať na Boha.

Tento výskum má priniesť pokroky v liečbe neplodnosti a pochopiť prvé chvíle vývoja ľudského plodu.

Ako to komentujú slovenskí odborníci? Je pokrok alebo začiatok konca? Pozrite si reportáž Dávida Vida.


BRATISLAVA/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.