Čím viac sa nudíte, tým lepšie! Vďaka nej sa môžete stať lepším človekom

Nudná párty
Nudná párty Zdroj: Shutterstock.com

Vedecky podložené dôkazy vás presvedčia o tom, že by ste občas mali úplne vypnúť a jednoducho sa nudiť.

Pre niekoho znamená nudiť sa najväčšie utrpenie, niekomu to však robí dobre. Tí druhí majú pravdu. Ako píše businessinsider.com, vedci sa pustili aj do tejto problematiky a prišli na päť zásadných objavov.

Nuda vás robí kreatívnejšími- ako je to možné? Psychológ Sandi Mann viedol v Británii výskum, pri ktorom dal ľuďom vykonávať nudné úlohy a museli využiť svoju kreativitu. Niektorí čítali telefónny zoznam a popritom prišli na to, ako čo najlepšie využiť plastové poháriky. Mann hovorí, že nuda povzbudzuje myseľ k tomu, aby bola kreatívna.

Nuda pomôže zistiť, že niečo nie je v poriadku- filozof a výskumník Andreas Elpidorou zasa uverejnil v časopise Psychológia to, že nuda pôsobí ako regulačný stav a človeka drží v súlade s činnosťou. Keby sme sa nenudili, podľa neho by sme zostali uväznení v nenaplnených situáciách a prišli by sme tak o mnoho emócií a poznávacích či spoločenských skúseností.

Nuda prinúti pracovať cielene- americké aj európske štúdie potvrdzujú, že keď necháte svoju myseľ len tak, získavate priestor na premýšľanie o budúcnosti. Je to akési autobiografické plánovanie, pri ktorom si môžete určovať ciele do budúcnosti.

Nuda zvyšuje produktivitu- vedci na Univerzite Bar-Ilan zasa zistili, že keď počas dňa na chvíľu vypnete a „zasnívate sa", má to pozitívny vplyv na plnenie úloh. Snívanie pri tom teda pomáha a nijako plnenie úloh neohrozuje.

Nuda vás urobí lepším človekom- írski výskumníci prišli na to, že čím viac sa nudíme, tým viac nás to vedie k nezištným úlohám. Keď sa človek nudí, nevníma, prečo činnosti robí a robí ju len tak. Bez toho, aby za to niečo chcel alebo hľadal vlastné uspokojenie. Možno teda niekedy pomáhate a ani neviete, že je za tým vlastne nuda.

BRATISLAVA/al

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nuda

Dôležité udalosti