Zaujímavosti

Náš kameraman nakrútil niečo, čo sa podarí raz za život. Jeho zábery ohúrili vedcov z celej Európy

meteor.jpg

O tento záber prejavila záujem Stredoeurópska meteorická sieť, Central European Meteor Network.

Tak tomuto sa povie byť v správnom čase na správnom mieste. Pred kamerou nášho kolegu padla z oblohy ohnivá guľa. Až neskôr sa zistilo, že to bol meteor. Naše zábery teraz ohurujú nielen odborníkov zo Slovenska.

Nešťastia, príbehy, kuriozity. Kolega Marián Ujházy nakrútil pre Markízu už stovky rozhovorov. S prezidentom národného automotoklubu sa stretli v Plešivci o pol piatej popoludní. To, čo sa udialo pred kamerou uvidel až v strižni.

Túto videosekvenciu okamžite poslal odborníkom. "Toto je jav, ktorý sa dá nasnímať raz za život," hovorí Vladimír Bahýl z Hviezdárne Júlia.

A nič na tom nemení ani fakt, že celé to trvalo len šesť sekúnd. "Toto je veliká, veliká vzácnosť," dodal Bahýl.

"Meteor vidieť cez deň alebo ho nafilmovať je skutočne mimoriadna udalosť," tvrdí tiež Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Za horizontom sa stratil veľmi jasný meteor, takzvaný bolid. "Dotyčnicovo letel k atmosfére, keby letel pod väčším uhlom, tak z neho niečo dopadne na zem, nejaké zvyšky," vysvetlil Bahýl.

Vedci sa teraz pokúšajú určiť presnú dráhu meteoru. "O tento záber prejavila záujem Stredoeurópska meteorická sieť, Central European Meteor Network," dodal Bahýl.

Naši odborníci už majú za sebou predbežnú analýzu. "Bolid letel nad severovýchodom nášho územia, niekde nad juhovýchodným Poľskom. Mohlo by to byť veľmi zaujímavé, no zatiaľ nemáme k dispozícii informácie z ďalšej stanice. Kontaktoval som už kolegov v Poľsku," prezradil v písomnom stanovisku Juraj Tóth, astronóm z Univerzity Komenského.

Pomôcť by mohli zábery z iných, napríklad súkromných bezpečnostných kamier. Aj na tento jeden jediný ale vraj môžu byť Slováci naozaj hrdí.

"Ja som videl takýto záber jedine raz v USA, tam z toho bola veľká sláva, tu dúfam, že bude tiež," dodal Bahýl.BRATISLAVA/ TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti