Zaujímavosti

Astronauti počuli na odvrátenej strane Mesiaca záhadnú hudbu

Posádka vesmírnej lode Apollo 10: Eugene A. Cernan, Thomas Stafford a John W. Young
Posádka vesmírnej lode Apollo 10: Eugene A. Cernan, Thomas Stafford a John W. Young Zdroj: Profimedia

Prečítajte si prepis rozhovoru astronautov po tom, ako počuli vo vesmíre nezvyčajnú hudbu.

Tím Apolla 10 počul pri obletoch Mesiaca v roku 1969 „nevysvetliteľnú hudbu". Nakoľko posádka bola na odvrátenej strane Mesiaca a mimo dosah rádiového vysielania, nemohla pochádzať zo Zeme. Informuje portál dailymail.co.uk.

Záznamy tejto udalosti odhalil Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 2008 a počas tohto mesiaca ich plánujú odvysielať na televíznom kanáli Science Channel ako Nevysvetliteľné zložky NASA. 

Nedávno odhalené záznamy z tejto cesty, ktoré snímali prelet kabíny Apolla 10 okolo odvrátenej strany Mesiaca, ukázal, ako prekvapene a zmätene astronauti reagujú na nevysvetliteľný zvuk v ich slúchadlách.

Zvuk začal vo chvíli, keď kabína predvádzala hodinový let okolo Mesiaca. Astronauti ihneď začali diskutovať o tom, či majú tento jav oznámiť veleniu NASA.

Hudba z vesmíru

„Počujete to? Ten hvízdavý zvuk? Júúú," hovorí jeden z nich. Ďalší astronaut hovorí: „Znie to ako, viete, huba odniekiaľ z vesmíru". Kolega mu odpovedá: „Áno, určite je to príšerná hudba".

Tieto záhadné zvuky trvali takmer celú hodinu, počas ktorej bola posádka na odvrátenej strane Mesiaca.

https://www.youtube.com/watch?v=4ec1HIencVU


Astronaut Apolla 15 Al Worden v relácii spomenutej televíznej stanice hovorí: „Posádka Apolla 10 si zvykla len na zvuky, ktoré by mala počuť. Logika mi hovorí, keď tam je čosi nahrané, tak tam naozaj niečo bolo".

V spomenutej šou sa diskutuje aj o niektorých možných riešeniach, medzi ktoré patrí magnetické pole alebo atmosféra interferujúca s rádiom. Podľa expertov však Mesiac nemá žiadne magnetické pole a dostatočnú atmosféru na to, aby spôsobovalo takéto zvuky.

Krátku upútavku na tretiu sezónu Nevysvetliteľných zložiek NASA vysielala televízna stanica Science Channel v nedeľu; seriál sa na obrazovky vracia v utorok 23. februára.


WASHINGTON/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti