Zaujímavosti

Astronauti počuli záhadnú hudbu na Mesiaci. Už vieme, čo to bolo

mesiac.jpg

Podľa odborníkov netreba za zvukmi hľadať žiadnu mystiku.

Čo naozaj počuli na odvrátenej strane mesiaca? Astronauti misie Apollo 10 zaznamenali počas letu zvuky, ktoré pripomínali vesmírnu hudbu. Za zvukmi však podľa odborníkov netreba hľadať žiadnu mystiku.

Dva mesiace predtým, ako na Mesiaci pristál Neil Armstrong, ho astronauti obleteli. Prelet ponad odvrátenú časť trval asi hodinu. Astronauti boli počas nej odkázaní sami na seba. Kontakt so Zemou sa stratil.

Počas tejto jednej hodiny počuli záhadné zvuky prakticky stále. Nebol to žiadny klam, všetci ich počuli a to je naozaj zvláštne.

V tíme bol aj astronaut československého pôvodu Eugene Čerňan. Po takmer polstoročí sa NASA k týmto zvukom opäť vrátila. Experti skúmali, čo mohlo túto vesmírnu hudbu produkovať. Podozrenie padlo aj na atmosféru či magnetické vlny.

"Mesiac ale nemá atmosféru a ani magnetické pole. Nemohol preto vyprodukovať zvuky, ktoré sa dajú nahrať na magnetickú pásku," tvrdí vedec Kevin Grazier.

"Tím Apollo 10 bol zvyknutý na rôzne zvuky. Ak niečo nahrali, tak tam niečo určite bolo," hovorí zase Al Worden z misie Apollo 15.

Niektorí vedci sa ale prikláňajú k názoru, že za čudnými zvukmi naozaj nie je treba hľadať žiadnu mystiku. Hvízdavé zvuky sú podľa nich obyčajnou interferenciou medzi rádiami riadiaceho a lunárneho modulu.


USA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti