Zaujímavosti

Kamzík či koza? Pri pohľade na naše video si nebudete celkom istí

Kamzík či koza?
Kamzík či koza? Zdroj: TV Markíza

Tvory pripomínajúce tatranských kráľov skál totiž môžete vidieť na nezvyčajnom miest.

Kamzík či koza? Pri pohľade na video, ktoré vám ukážeme, si nebudete celkom istí. Tvory pripomínajúce tatranských kráľov skál totiž môžete vidieť na nezvyčajnom mieste - v okolí Kremnice. Ich príbeh prežitia v divočine je takmer neuveriteľný.

Legenda o kamzíkoch z okolia Kremnice vznikla pred pár rokmi. Bača vtedy podľa miestnych preháňal domáce kozy zo salaša do maštale. Jedna sa zatúlala, v lese porodila a odvtedy žila v divočine medzi vlkmi, medveďmi či rysmi.


Miestni aj zoológ, ktorý unikátne video nakrútil, majú preto svoje vysvetlenia.

Kozy sa podľa neho dokážu životu v divočine prispôsobiť. Živia sa rastlinami, ktoré iné zvieratá nezjedia, dokážu vyskočiť na strom a obhrýzajú jeho kôru. Vyjedali aj poľovné krmelce. Kopytá majú ako kamzíky prispôsobené skákaniu po skalách.

Miestni ľudia vídavajú zvieratá na týchto skalách a počas tohtoročnej zimy si všimli aj to, že zakladateľka rodu nedávno uhynula. Pravdepodobne sa pošmykla a spadla z výšky 55 metrov.

Divo žijúce kozy podľa niektorých pripomínajú kamzíky. Tieto pôvodne tatranské zvieratá však zrejme nežijú len v našich veľhorách. Sú hlásené aj vo Veľkej Fatre či na Poľane.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.