Zaujímavosti

Meteor, ktorý padol pred kamerou nášho kolegu, vyvoláva otázniky

Meteor, ktorý náhodou nakrútil náš kameraman.
Meteor, ktorý náhodou nakrútil náš kameraman Zdroj: TV Markíza

Vedci rozbehli akési pátranie, aby mohli o meteore zistiť čo najviac.

Ohnivá detektívka. Odkiaľ prišiel, aký bol veľký, kam dopadol a zostalo z neho niečo vôbec? Aj takéto otázniky stále vyvoláva meteor, ktorý padol pred kamerou nášho kolegu. Kamera Mariána Ujházyho náhodou zachytila ohnivú guľu, keď nakrúcal rozhovor v Plešivci.

Vedci rozbehli akési pátranie, aby mohli o meteore zistiť čo najviac.

Aby mohli určiť dráhu, potrebujú ďalšie zábery, napríklad z priemyselných kamier. Alebo svedkov. A nič z toho zatiaľ nemajú.


A čo tatranskí astronómovia. Veď majú tento špeciálny prístroj, ktorý dokáže zachytiť každý jasnejší záblesk na oblohe až do vzdialenosti 600 kilometrov.

Bohužiaľ, stalo sa to, že zákon schválnosti zauúradoval. Meteor sa zjavil na oblohe okolo pol piatej popoludní. Kamera začala pracovať zhruba desať minút po tomto úkaze.

Zatiaľ nevedno, či na zem vôbec čosi dopadlo. Ak však celý nezhorel, nehrozí, že vedcov ktosi predbehne?

Spoznať meteorit nie je jednoduché. Určite to nie je nejaký kamienok, ktorý by ležal niekde v lese alebo na lúke a blikal na bielo-červeno alebo žiaril.

Informácií je nateraz minimum, čas hrá proti vedcom a tak nie je vylúčené, že tento unikátny záber zostane prvou a zároveň jedinou spomienkou.

POPRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti