Zaujímavosti

Dvaja kozmonauti úspešne ukončili najdhlší pobyt človeka vo vesmíre

Americký astronaut Scott Kelly (vpravo), ruský kozmonaut Michail Kornijenko (vľavo) a Sergej Volkov oddychujú po návrate z ročne
Zdroj: TASR

Na obežnej dráhe boli svedkami 10.880 východov a západov slnka.

Z ročnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa dnes vrátili americký astronaut Scott Kelly a ruský kozmonaut Michail Kornijenko. Misia bola zároveň najdlhším nepretržitým pobytom amerického astronauta vo vesmíre. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Pristávací modul Sojuz s astronautmi sa dotkol zeme o 10.26 h miestneho času (5.26 h SEČ) neďaleko kazašského mesta Žezkazgan. Úspešným pristátím modulu pomocou padáka sa skončila misia oboch astronautov, ktorá sa začala vlani v marci a trvala 340 dní, počas ktorých precestovali takmer 232 miliónov kilometrov a na obežnej dráhe boli svedkami 10.880 východov a západov slnka.

Misia mala tiež množstvo vedeckých úloh a pokladá sa za odrazový mostík pre lety na Mars, pripomenula agentúra AP.

Zdroj: TASR

 Rusko však naďalej drží svetový rekord ohľadne najdlhšieho pobytu človeka vo vesmíre - ruský lekár a kozmonaut Valerij Poľakov strávil v polovici 90. rokov vo vesmíre nepretržite takmer 438 dní.

Príchod Kellyho (52) a Kornijenka (55) na Zem po 340 dňoch vo vesmíre bol triumfálny - keď sa Kelly vynoril z modulu, zamával zovretou päsťou a ukázal palce hore. Vládla mrazivá zima, ale usmieval sa a rozprával s lekármi aj ďalšími ľuďmi, okolo neho sa tlačili fotografi.

"Je tu úžasný vzduch," povedal Kelly, ktorého slová sprostredkoval médiám na mieste hovorca NASA Rob Navias. "Netuším, prečo ste chlapci všetci takí zababušení," dodal podľa hovorcu astronaut.

Viditeľne čulý a zdravo vyzerajúci astronaut vyhlásil, že sa necíti výrazne odlišne oproti svojmu predchádzajúcemu päťmesačnému pobytu na ISS spred piatich rokov.


Cesty Kellyho a Kornijenka sa dnes rozídu. Kelly pôjde do Houstonu s dvoma letovými lekármi a niekoľkými predstaviteľmi NASA. Tam sa znovu stretne s dvoma dcérami vo veku 21 a 12 rokov, so svojou priateľkou, bratom a švagrinou - bývalou kongresmankou štátu Arizona Gabrielle Giffordsovou.

Kornijenko sa po pristátí na Zem vráti domov do Hviezdneho mestečka v Rusku neďaleko Moskvy, k svojej manželke, dcére a maličkému vnukovi.

Modul Sojuz s Kellym a Kornijenkom riadil "domov" o desať rokov mladší kozmonaut Sergej Volkov, ktorý strávil na vesmírnej stanici klasických šesť mesiacov.

Kelly aj Kornijenko musia po ročnom pobyte na ISS podstúpiť rad lekárskych testov. NASA chce pred dlhšími misiami na Mars totiž zistiť hranice a obmedzenia ľudského tela po roku strávenom vo vesmíre - bez zemskej príťažlivosti.

BAJKONUR/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.