Vedci vysvetlili, prečo tak veľmi bolí, keď stúpime na malý kus stavebnice

Lego.
Lego. Zdroj: TASR

Za všetko môže materiál z ktorého je stavebnica vyrobená, ale aj receptory, ktoré máme na chodidlách.

Každému sa už v živote stalo, že stúpil bosou nohou na kocku stavebnice. Napriek tomu, že ide o veľmi malý predmet, spôsobí nám obrovskú a nepríjemnú bolesť. Väčšinou sa to stáva rodičom, ktorých deti zvyknú zabudnúť zopár kociek na dlážke. Na nepríjemnú bodavú bolesť si však spomíname asi všetci.

Vedci sa pokúsili zistiť, prečo táto malá kocka dokáže spôsobiť takú nepríjemnú bolesť. Za všetko môže materiál, z ktorého je lego vyrobené, ale aj receptory, ktoré máme na chodidlách. Stavebnice sú často vyrobené z ABS plastu, ktorý v sebe kombinuje tri vlastnosti - pevnosť, odolnosť a lesk. Hračku nezničí ani váha ľudského tela, píše Mirror.

Prsty v tom má aj fyzika, pretože keď nedopatrením stúpime na kocku, celá naša hmotnosť sa sústredí na mieste kontaktu, ktorý je zvyčajne ostrá hrana kocky. Svoj podiel na tom majú aj zmyslové receptory, ktorých máme na chodidle až 200-tisíc. Keď sa postavíme na stavebnicu, odolný materiál, z ktorého je vyrobená, nám neumožní ju zničiť a preto sa celá sila, ktorú do toho vložíme, vráti naspäť do nohy a následne do mozgu a miechy. A to spôsobuje, že cítime bolesť.

Zdroj: YouTube

Ide o zmyslové neuróny, ktoré reagujú na potencionálne škodlivé stimuly a následne vysielajú elektrické signály do miechy a mozgu. Tento proces sa nazýva nocicepcia a pôsobí na vnímanie bolesti. Túto situáciu dôverne pozná každý a preto je internet plný obrázkov, ktoré popisujú túto nepríjemnú bolesť.

Viac si môžete pozrieť na videu.KODAŇ/js

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kodaň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.