Vo vesmíre bol takmer rok. Teraz je o niekoľko centimetrov vyšší

Astronaut vo vesmíre
Astronaut vo vesmíre Zdroj: TV Markíza

Vysokým ale nezostane navždy, gravitácia na Zemi opäť urobí svoje.

Vo vesmíre narástol a to dokonca o niekoľko centimetrov! Vedci majú prvé údaje o telesných zmenách dvoch astronautov po tom ako sa vrátili z ročnej expedície vo vesmíre. Jeden z nich narástol o tri percentá svojej dĺžky.

Na vesmírnej stanici strávil 340 dní. Zisťoval, ako to vplýva na človeka a jeho psychiku. Že je na ňom niečo inak, odhalili lekári hneď po pristátí. Astronaut vo vesmíre narástol o približne päť centimetrov do svojho pozemského obleku by sa zrejme nedostal.

„Jedná zo zmien, ktoré nastávajú pri pobyte na orbite v prostredí mikrogravitácie. je predlžovanie ľudského tela, ktoré je vlastne dane tým, že ako keby sa predlžovali platničky," povedal expert na pobyty človeka v extrémnych podmienkach Miroslav Rozložník.

Za všetkým je gravitácia. A väčšinou to aj poriadne bolí. „Ako rastie, tak tá chrbtica mení zakrivenie a je to bolestivý stav," doplnil expert.

Vysokým ale nezostane navždy, gravitácia na Zemi opäť urobí svoje. Podľa odborníka to bude to trvať aj niekoľko mesiacov, ale tie prvotné zmeny tam už sú badateľné.

Viac v reportáži Dávida VidaNEY YORK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.