Zaujímavosti

Takto vyzeralo tohtoročné zatmenie Slnka. Najviac si ho užili v Ázii

Zatmenie Slnka v Indii
Zdroj: Reuters

Naposledy videli Slováci zatmenie Slnka minulý rok v marci.

Ľudia v juhovýchodnej Ázii a niektorých častiach Austrálie a dokonca aj na Havaji boli dnes v noci svedkami zatmenia slnka. V Európe sme ho žiaľ nemohli vidieť, pretože nastalo cez noc, uviedol The Guardian.

Slnečné zatmenie nastane, ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi sa to prejavuje tak, že Mesiac úplne alebo čiastočne zatieni Slnko. Dôvod zatmenia Slnka na Zemi je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme.

Naposledy sme čiastočné zatmenie Slnka na Slovensku sledovali minulý rok v marci. Úplné zatmenie bolo pre nás veľmi blízko v roku 1999, keď za ním stačilo vycestovať do Maďarska.

Napriek tomu, že tentokrát na Slovensku nebudeme svedkami zatmenia, pri jeho pozorovaní by sme mali mať na pamäti niekoľko pravidiel. Nemali by sme sa určite pozerať priamo do Slnka, ale odporúča sa použiť minimálne okuliare s tmavými sklami. Lekári taktiež neodporúčajú zatmenie fotiť bez použitia špeciálnych filtrov, pretože to môže poškodiť nielen zrak, ale vraj aj samotný fotoaparát.


ÁZIA/The Guardian

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.