Zaujímavosti

Príbeh ako z filmu. Zachránil tučniaka, ten sa za ním vracia každý rok

tucniak.jpg
Zdroj: YouTube/ Paul Kiernan/The Wall Street Journal

Zachránil ho v roku 2011, kedy ho našiel špinavého od ropy a na pokraji smrti.

Príbeh Magellanovho tučniaka z Južnej Ameriky dojal milióny ľudí po celom svete. Zvieratko prepláva každý rok vyše 8000 kilometrov, aby navštívil muža, ktorý mu zachránil život. Píše metro.co.uk.

Murár a rybár Joao Pereira de Souza (71), ktorý žije v dedine na ostrove neďaleko Rio de Janeira v Brazílii našiel malého tučniaka pokrytého ropou a na pokraji smrti, ako leží na skalách na miestnej pláži. Bolo to v roku 2011.

Joao tučniaka očistil a kŕmil ho rybami, aby nabral sily. Dal mu meno Dindim. Po týždni bol dostatočne silný na to, aby sa vrátil do mora. Ale zviera ho neopustilo. "Zostal so mnou 11 mesiacov a potom, ako nabral nové perie, zmizol," povedal rybár.

O pár mesiacov neskôr sa Dindim vrátil. Rybár si ho jedného dňa všimol na pláži. Tučniak šiel s ním domov. Dindim sa takto vracia za svojím záchrancom už päť rokov. Strávi s ním osem mesiacov a predpokladá sa, že zvyšné obdobie trávi pri pobreží Argentíny a Čile.

"Mám ho rád ako vlastné dieťa a myslím si, že on ma má tiež rád. Nikto iný sa ho nemôže dotknúť, inak ich ďobne zobáčikom. Zvykne mi ležať v lone, dovolí mi umývať ho a kŕmiť sardinkami," opísal Joao.

"Prichádza v júni a odchádza vo februári. Každý rok je čoraz láskavejší a šťastnejší, že ma vidí," dodal rybár.

"Nikdy som nič také nevidel. Myslím si, že ho tučniak považuje za súčasť rodiny. Keď ho vidí, zavrtí chvostíkom ako pes a zakričí," povedal biológ a profesor Krajewski.

Magellanov tučniak je druh juhoamerického tučniaka. Vyskytuje sa najmä pri pobreží Argentíny, Čile a Falklandských ostrovov. Migruje do Brazílie, najčastejšie ich vidia na sever od Ria de Janeira. Ide o najpočetnejší druh tučniakov Spheniscus. Jeho najbližšími príbuznými sú tučniaky Humboldt a Galapagos.

Magellanov tučniak dostal meno po portugalskom prieskumníkovi Ferdinandovi Magellanovi, ktorý si všimol týchto tučniakov v roku 1520. Zvieratá su zaradené na zoznam ohrozených druhov.BRAZÍLIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti