Zaujímavosti

Tieto priezviská sú najčastejšie v Európe. Pozrite sa, čo znamenajú

Najčastejšie priezviská v Európe.
Zdroj: TASR

Aké je najčastejšie priezvisko na Slovensku?

V každej krajine je aspoň jedno priezvisko, ktoré je pre ňu typické. Na Slovensku je najčastejšie priezvisko Horváth. Ako je to inde v Európe? Unikátnu mapu zostavil český grafik Jakub Marian a zaujala aj novinárov z britského denníka Independent, píše tn.cz.

Priezvisko Horváth sa v inej podobe objavilo aj v inom európskom štáte. Na severe dominujú mená, ktoré končia na son, teda syn niekoho. Krajiny na východe uprednostňujú priezvisko s koncovkou -ov a štátom na pobreží Stredozemného mora dominuje priezvisko končiace na -ič.

Podľa toho, ako ktoré priezvisko znie, ho väčšinou s istotou zaradíme do správnej časti Európy. História a príslušnosť k jazykovej rodine sa na mene skrátka podpíše. Jedinou výnimkou je Island, kde nie je jedno najčastejšie priezvisko, ale všetky sú odvodené od krstných mien otcov.

Zdroj: tn.cz, Jakub Marian

Červenou sú označené priezviská, ktoré sú odvodené od nejakej vlastnosti, hnedé priezvisko vzniklo z profesií, modré vychádzajú z krstného mena otca, tyrkysová odkazuje k miestu pôvodu a zelená k prírode.

Na Slovensku je najviac Horváthovcov. To pritom vôbec neznie slovensky, ide o maďarský výraz označujúci Chorváta.

Zdroj: tn.cz

BRATISLAVA/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti