Zaujímavosti

Šokujúce výsledky kontroverznej štúdie. Urazia ľudí, ktorí neveria v Boha

modlenie
Zdroj: shutterstock.com/ Duncan Andison

Ateisti sú podľa nej necitliví, manipulatívni a majú typické črty psychopatov.

Ak neveríte v Boha alebo v niečo iné, je väčšia pravdepodobnosť, že ste necitliví, manipulatívni. Tvrdí to nová kontroverzná štúdia, podľa ktorej ateisti vykazujú viac čŕt typických u psychopatov. Ale ani veriacich nešetrí od kritiky. Tí sú zase menej inteligentní ako ich neveriace náprotivky. Píše Daily Mail.

Štúdia tiež tvrdí, že nábožensky založení ľudia sa viac starajú o iných. Ženy majú vrodenú väčšiu empatiu a preto sa aj predpokladá, že aj viac veria.

Výskumníci z Cape Western Reserve University v Ohiu a Babson College v Massachusetts tvrdia, že konflikt medzi vedou a náboženstvom môže mať svoj pôvod v štruktúre mozgu.

Skenovanie mozgu a následné experimenti ukazujú, že mozog má dve "siete", ktoré sa aktivujú, keď premýšľame analyticky a kriticky či sociálne a emocionálne.

Veriť v nadprirodzeného boha alebo univerzálneho ducha potláča u ľudí analytické myslenie a v popredí je myslenie empatické.

Vedci skúmali v ôsmich pokusoch 159 až 527 dospelých. Skúmali ich vzťah medzi vierou a analytickým myslením. Ukázalo sa, že čím viac ľudia verili, tým morálnejší boli.

U ateistov zase zistili, že postrádajú empatiu. Typický psychopat demonštruje absenciu emocionálnej reakcie na bolesť a utrpenie druhých.


USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.