Žiadne zápchy ani hľadanie parkovania. Vďaka týmto technológiám

19 Chytre mesta.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Cieľom je, čo najefektívnejšie a šetrne spravovať mestá.

Dopravné zápchy, nekonečné hľadanie parkovacieho miesta či vyčkávanie na spoj hromadnej dopravy. Takýmto spôsobom zabijeme hodiny a hodiny. V inteligentných mestách by sme už nič také nemuseli zažívať. Pozrite sa, ako môže uponáhľaný život vďaka technológiám fungovať úplne ináč.


Takúto situáciu pozná takmer každý vodič vo väčšom meste. Problém s parkovaním jednoducho vyriešia senzory rozmiestnené na uliciach a informácie, ktoré odošlete cez smarfón. V Barcelone začínajú fungovať inteligentné zastávky. Tie vám povedia, kde presne sa nachádza váš spoj.

Cieľom je, čo najefektívnejšie a šetrne spravovať mestá. Všetky informácie vyhodnocuje a zbiera špeciálne vyvinutý softvér. O prasknutom vodovodnom potrubí sa opravári dozvedia takmer okamžite. Inteligentné koše odpad samy zlisujú a keď sú plné, tak to ohlásia.

Inteligentné riešenia sa pomaly dostavajú aj do slovenských miest. Tu vám pomôžu, ako sa čo najrýchlejšie dostať zo zápchy. Iba v Bratislave ľudia strávia ročne v zápche 117 hodín, v Mexico city je to raz toľko. Čakanie vodičov sa vďaka správne zvolenej trase výrazne zníži.

Vďaka prepojeniu vášho domu na inteligentného správcu sa na už na dovolenke nebudete báť zlodejov alebo potopy. Inteligentné mestá a zdieľanie informácii má ale aj mnoho odporcov - podľa nich zozbierané informácie od ľudí možno veľmi ľahko zneužiť.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.