Objavili sa nové zistenia o smrti autora slávneho Winnetoua

Vinnetou I
Vinnetou I Zdroj: Jadran Film

O príčinách úmrtia autora sa v kuloároch špekulovalo už dlhší čas.

Nemecký spisovateľ Karl May (1842-1912) zomrel možno na následky chronickej otravy. Toxikologické analýzy jeho telesných pozostatkov preukázali vysokú koncentráciu olova a kadmia.

S odvolaním sa na obsah aktuálneho odborného posudku o tom informovala dnes Nadácia Karla Maya v Radebeule, ktorej úvahy sprostredkovala tlačová agentúra DPA.
Podľa odborníkov by najpravdepodobnejším zdrojom otravy mohli byť pitná voda, strava alebo tabakový dym.

O príčinách úmrtia autora sa v kuloároch špekulovalo už dlhší čas. Nadácia nesúca jeho meno využila práce na hrobe literáta v októbri 2014, aby nechala jeho telesné pozostatky preskúmať odborníkmi z oblasti súdnej medicíny a súčasne jednoznačne identifikovala zosnulého.

Karl May je známy aj na Slovensku vďaka množstvu prekladov jeho kľúčových literárnych diel do slovenčiny, ako aj opakovanému uvedeniu ich úspešných filmových adaptácií (Winnetou I-III, Poklad na striebornom jazere a iné), v kinách.


Autora preslávili aj ďaleko za hranicami Nemecka predovšetkým indiánky, ktorých hlavými hrdinami boli náčelník Apačov Winnetou a jeho priateľ Old Shatterhand, ale aj príbehy z Orientu či Mexika.


RADEBEUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Otrava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.