Nová skupina na Facebooku má pomôcť ľuďom, ktorým zahynul partner

Facebook
Zdroj: facebook.com

Založila ju Jana Almanová Makarová z Liptovského Hrádku po tragickej smrti svojho manžela.

S cieľom pomôcť mladým ľuďom, ktorých partner nečakane zomrel, vznikla pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti Facebook uzavretá skupina s názvom Keď smrť rozdelí lásku príliš zavčasu. Založila ju Jana Almanová Makarová z Liptovského Hrádku po tragickej smrti svojho manžela.

„Vždy som bola empatický človek, cítila som s ľuďmi, ktorých postihlo nejaké nešťastie. Pred tromi mesiacmi môj manžel odišiel liezť do Vysokých Tatier a už sa ku mne a našim dvojročným dvojičkám domov nevrátil. Nastalo neskutočne ťažké obdobie, ktoré trvá dodnes a neviem, či sa to niekedy zmierni," povedala pre TASR.

Skupina funguje zatiaľ štyri dni a má pár členov. „Chcela by som, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí, ktorí stratili svoju polovičku príliš zavčasu. Je to uzamknutá skupina a žiadosti o pridanie potvrdzujú admini. Príspevky ľudí vidia len členovia skupiny. Môžu tam uverejniť, čo chcú, čo ich trápi i teší, aby v spoločenstve ľudí zdieľali svoje pocity, či už smutné alebo radostnejšie," opísala systém, akým skupina funguje. Jej členovia môžu navzájom komunikovať a pomáhať si, prípadne sa osobne spoznať a stretávať sa.

V ťažkých časoch pomohla Jane okrem rodiny a priateľov aj cudzia žena, tiež matka dvojičiek, ktorú pred viac ako rokom postihol rovnaký osud. „Tým, že sme si spolu písali, neskôr sa aj osobne stretli, mi ukázala, že časom táto bolesť aspoň trochu zníži na intenzite. Chcela som to akoby posunúť ďalej, po mojej osobnej strate najbližšieho milovaného človeka ešte viac súcitím s ľuďmi s podobným osudom a rada by som im nejako pomohla," pokračovala ďalej.

Ľuďom s rovnakým, alebo podobným osudom radí neuzatvárať sa do seba a o svojich pocitoch sa rozprávať s ostatnými. „Je to pre mňa stále veľmi čerstvé a bolestivé. Určite treba vyhľadať pomoc odborníkov - psychológov, keď je to potrebné. Tiež si nájsť každý deň chvíľu pre seba, kedy si človek poplače a zaspomína. S dcérkami často spomíname na ocka, kde sme chodili, čo sme robili, pozeráme fotky, snažím sa im trpezlivo odpovedať na všetky ich otázky s týmto súvisiace," vysvetlila svoje aktuálne problémy.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Skupina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.