Unikátny pôrod, ktorý vám vyrazí dych

Gorilie mláďa, ktoré sa narodila ako prvé na svete cisárskym rezom.
Zdroj: TV Markíza

Ošetrovatelia sa snažia, aby malej Alii matka chýbala čo najmenej. Kŕmia ju, kúpu aj uspávajú. Dokonca si ju berú aj domov.

Dramatický štart do života a potom bezproblémové prvé týždne. Gorilie mláďa, ktoré ako prvé v Európe prišlo na svet cisárskym rezom, sa má k svetu. Prvýkrát ho ukázali novinárom.

Dlhoročná obyvateľka bristolskej zoo sa pri pôrode poriadne vytrápila. Všetko sa skomplikovalo natoľko, že veterinári museli pristúpiť k cisárskemu rezu, ktorý je v prípade goríl veľmi zriedkavý.

Doteraz ho úspešne zvládli len špecialisti v Spojených štátoch. Ani po zákroku pritom nebolo jasné, či gorilia matka s mláďaťom prežijú. Malá pacientka nedýchala a veterinári ju museli oživovať.

Po siedmich týždňoch je z krehkej gorily životaschopné mláďa, ktoré dostalo meno Alia, čo v ghanskom jazyku znamená "dieťa narodené v piatok". A zatiaľ čo gorilia matka sa stále zotavuje z náročného pôrodu, o malú Afiu sa starajú ošetrovatelia.

„Gorilie mláďatá zvyknú doslova visieť na matke, stále chcú byť blízko jej tela. My sa snažíme o to isté, preto máme Aliu 24-hodín so sebou. Napríklad pod mikinou, kde sa cíti bezpečne," povedala ošetrovateľka Lynsey Buggová.

Ošetrovatelia sa snažia, aby malej Alfii matka chýbala čo najmenej. Kŕmia ju, kúpu aj uspávajú. Dokonca si ju berú aj domov.

„Striedame si ju s kolegyňami, pretože tak je to praktické. Sama mám dve deti a viem, aké je to únavné, keď sa im treba neustále venovať," dodala

Hoci malú Aliu už nosia aj do areálu, kde sú ostatné gorily, zjavne sú jej nateraz bližší ľudia. Až keď sa zotaví jej matka a ujme sa jej, mláďa pochopí, že je súčasťou gorilej rodiny.


LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Londýn

Dôležité udalosti