Vedci si lámu hlavu nad tajomnou guľou. Podobné máme aj na Slovensku

V Bosne objavili záhadnú kamennú guľu.
Zdroj: Profimedia.sk

Archeológ hovorí o existencii doteraz neznámej civilizácie.

V Bosne a Hercegovine objavili záhadný kameň. Obriu kamennú guľu našiel archeológ Semir Osmanagič v lese blízko bosnianskeho mesta Zavidoviči. Muž prezývaný „bosniansky Indiana Jones" tvrdí, že ide o dôkaz existencie doteraz neznámej civilizácie, ktorá obývala južnú Európu aj Balkán. Experti ale jeho hypotézu spochybňujú.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa predbežných odhadov je kameň mimoriadne vysoký. Má polomer medzi 1,2 až 1 a pol metra. „Tento kus skaly môže byť najstaršou kamennou guľou, ktorú vyrobila ľudská ruka," myslí si Semir Osmanagič.

Archeológ už skôr oznámil niekoľko senzačných archeologických objavov na území Bosny. Vyhlásil napríklad zhluk kopcov v blízkosti mesta Visoko za starovekej pyramídy pretkanej podzemnými sieťami tunelov. Aj napriek kritike v odborných kruhoch na svoj výskum dostal finančnú podporu od bosnianskej vlády.

Kamenné gule máme aj na Kysuciach

Zdroj: TVMarkíza

Podobnú prírodnú pamiatku máme aj na Slovensku. Zvláštne kamenné útvary v tvare gulí sa vyskytujú na Kysuciach medzi Megonkami a Klokočovom. Zaujímavý je aj fakt, že vedci dodnes neprišli na to, ako tieto kamenné útvary vznikli.


ZAVIDOVIČI/Profimedia, TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Záhada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.