Táto žena sa objaví na americkej bankovke

Afroamerická abolicionistka a filantropka Harriet Tubmanová.
Zdroj: TASR

Na tomto platidle nahradí bývalého amerického prezidenta Andrewa Jacksona, ktorého portrét sa presunie na rub tejto bankovky.

Afroamerická abolicionistka a filantropka Harriet Tubmanová sa stane prvou ženou, ktorej podobizeň sa objaví na americkej bankovke za uplynulé viac než jedno storočie. Zároveň sa stane prvou ženou tmavej pleti, ktorá sa kedy v USA objavila na prednej strane papierového platidla.

Tubmanová sa dostane na líce pripravovanej novej verzie 20-dolárovej bankovky, informovala dnes stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva financií USA. Na tomto platidle nahradí bývalého amerického prezidenta Andrewa Jacksona, ktorého portrét sa presunie na rub tejto bankovky.

Americký minister financií Jacob Lew uviedol, že Tubmanová je nielen historickou postavou, ale aj vzorom vodcovstva a účasti na vytváraní demokracie. "Jej úžasný príbeh odvahy a úsilia v boji za rovnosť stelesňuje ideály našej demokracie," dodal.

Harriet Tubmanová sa narodila okolo roku 1820 ako otrokyňa a neskôr pomohla stovkám iných ľudí utiecť z otroctva. Počas občianskej vojny pracovala pre unionistov ako špiónka, často za nepriateľskou líniou. Pripravované zmeny sa týkajú aj ďalších dvoch bankoviek. Na rube desaťdolárovky budú vyobrazené vedúce osobnosti hnutia za práva žien - Lucretia Mottová, Sojourner Truthová, Susan Anthonyová, Elizabeth Stantonová a Alice Paulová.

Zadnú stranu päťdolárovky budú zdobiť podobizne popredných osobností amerických dejín vrátane speváčky Marian Andersonovej, bývalej prvej dámy Eleanor Rooseveltovej či bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa aktualizované tri bankovky dostanú do obehu. Hoci minister financií nariadil Úradu pre razbu a tlač, aby "urýchlil tento proces", stanica CNN upozorňuje, že výroba nového obeživa môže trvať vyše desaťročia.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti